Pięć atutów drukarek atramentowych

Puls Biznesu, partner publikacji: EPSON
opublikowano: 17-04-2018, 22:00

Poszukujący sprzętu drukującego do firmy nie są już skazani na dylematy — jeśli zależy im na najwyższej jakości druku, taniej i wygodnej eksploatacji, powinni postawić na drukarkę atramentową

Przez lata w biurach dominowały tzw. laserówki, ale nowoczesne drukarki atramentowe biją je na głowę nie tylko jakością wydruków i wygodą obsługi (co zawsze było ich atutami), ale również niskimi kosztami eksploatacjami, wysokim poziomem bezawaryjności i brakiem negatywnego wpływu na środowisko.

Współczesne
drukarki atramentowe, dzięki zastosowaniu dużych zasobników z tuszem, są o
wiele wydajniejsze od swoich starszych poprzedniczek. Jednocześnie zachowują
wszystkie ich zalety, jak niskie koszty pojedynczego wydruku czy minimalny
wpływ na środowisko naturalne.
Wyświetl galerię [1/2]

ZALETY:

Współczesne drukarki atramentowe, dzięki zastosowaniu dużych zasobników z tuszem, są o wiele wydajniejsze od swoich starszych poprzedniczek. Jednocześnie zachowują wszystkie ich zalety, jak niskie koszty pojedynczego wydruku czy minimalny wpływ na środowisko naturalne. Fot. ARC

Niskie koszty

Niska cena pojedynczego wydruku przez lata pozostawała jedną z kluczowych zalet drukarek laserowych — stosowany w drukarkach atramentowych system wymiennych, niewielkich kartridży z atramentem wyraźnie podnosił koszty eksploatacji. Sytuacja zmieniła się wraz z wprowadzeniem na rynek urządzeń WorkForce Pro, wykorzystujących pojemne zasobniki z tuszami DURABrite Ultra i DURABrite. Zapewniają one niski koszt druku w przeliczeniu na stronę, a dodatkowo są odporne na wodę, promieniowanie UV i ścieranie.

Jednak koszt wydruku pojedynczego dokumentu to w skali organizacji zaledwie ułamek środków związanych z wykorzystaniem sprzętu drukującego. Dlatego istotne jest również to, że druk atramentowy wg Epson — inaczej niż laserowy — odbywa się bez podgrzewania tuszu czy podzespołów. Dzięki temu oszczędza się nawet 96 proc. energii elektrycznej w skali roku — pozwala to na uzyskanie konkretnych sum sięgających setek złotych w przypadku pojedynczej instalacji, a pamiętać trzeba, że z reguły w większych firmach stoi co najmniej kilka takich urządzeń.

Zmorą posiadaczy laserówek jest konieczność cyklicznej wymiany tonerów, bębnów, grzałek i innych podzespołów — związane jest to z charakterem tej technologii i powoduje konieczność wpisania tych wydatków do stałego budżetu. Poza kosztem finansowym taki serwis oznacza każdorazowo oderwanie pracownika od bieżących zadań oraz przestój sprzętu drukującego. Tymczasem w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli WorkForce Pro wymiana atramentu wystarcza na… 100 tys. wydruków. Stosowana w drukarkach Epson głowica Micro Piezo (zaadoptowana z wielkoformatowych urządzeń) wystarcza na cały czas użytkowania urządzenia. Niezależne analizy (np. ośrodka BLI) podają, że skutkuje to zmniejszeniem ilości odpadów eksploatacyjnych aż o 94 proc. Dlatego całkowite koszty posiadania (TCO) oznaczające ile rzeczywiście kosztuje nas wydruk pojedynczej kartki — zarówno w kolorze, jak i w czerni i bieli — są zdecydowanie niższe niż w przypadku większości drukarek laserowych. I to przy zachowaniu najwyższej jakości wydruku.

Najwyższa wydajność

Z punktu widzenia użytkownika biznesowego, jedną z kluczowych przewag „atramentu” nad „laserem” jest również wysoka wydajność — przejawiająca się zarówno krótkim czasem drukowania jednej strony, ale przede wszystkim szybkim rozpoczęciem drukowania. W przypadku drukarek laserowych na rozpoczęcie pierwszegodrukowania trzeba czekać nawet kilkadziesiąt sekund (potrzebnych na ich rozgrzanie) — dla porównania, w modelu Epson WorkForce Pro WF-5790DWF użytkownik może przeczytać pierwszą stronę już po 7 sekundach od wysłania polecenia druku. Znakomicie wygląda również kwestia liczby wydruków na minutę — najbardziej zaawansowane modele WorkForce Epsona — Enterprise nie mają problemu z drukowaniem… nawet 100 stron na minutę (i to dwustronnie).

Jakość i wygoda

Doskonała jakość od zawsze była atutem drukarek atramentowych i jedną z ich podstawowych przewag nad „laserem” — jeśli komuś zależy na żywych, wyraźnych i pełnych szczegółowych kolorach, oczywistym wyborem będzie dla niego właśnie „atramentówka”. A szczególnie technologia Epsona wykorzystująca druk piezoelektryczny. Upraszczając, w tej metodzie atrament jest dostarczany na nośnik (papier, folię itp.) za pomocą ładunków elektrycznych, a nie przez jego podgrzewanie i „wystrzeliwanie”. Pozwala to znacznie precyzyjniej kontrolować wielkość i umieszczenie kropel. Objętość kropel wynosząca zaledwie 3 pikolitry wyraźnie zwiększa jakość i czytelność wydruków. System ten obniża również koszty eksploatacji, ponieważ głowica drukująca wytrzymuje przez cały okres użytkowania drukarki. Dodatkowymi atutami jest również świetna trwałość wydruków — dzięki zastosowaniu doskonałych atramentów DURABrite są one przez długie lata wyraźne i pełne nasyconych kolorów.

Warto dodać, że najbardziej zaawansowane drukarki z serii WorkForce Pro korzystają z autorskiego, niezwykle wygodnego w eksploatacji systemu wymiennych pojemników z atramentem RIPS (Replaceable Ink Pack System), w którym kartridże zastępowane są zasobnikami z atramentami o ogromnej pojemności, które pozwalają na druk nawet 75 tys. stron w trybie ciągłego drukowania.

Wszystko w jednym

W nowoczesnym biurze wielozadaniowość jest cechą bardzo pożądaną — a projektanci sprzętu Epsona zdecydowanie wzięli sobie do serca tę zasadę. Sprzęt z serii WorkForce Pro to urządzenia wielofunkcyjne, integrujące funkcje drukarki, skanera i kopiarki. Podajniki dokumentów (ADF) i dołączane bezpłatnie zaawansowane oprogramowanie czynią z niego centrum zarządzania dokumentacją — zarówno papierową — w postaci uzyskiwanych wydruków, jak i plikami np. przy niezbędnej archiwizacji. System potrafi np. samodzielnie rozpoznać charakter skanowanego dokumentu i zgodnie z zadaną konfiguracją wysłać go do właściwego katalogu na dysku lub w chmurze.

Przydatnymi rozwiązaniami są również systemy Epson Print Admin (pozwalające na kompleksowe zarządzanie usługami wydruku — kontrolowanie kosztów, autoryzację wydruków, łatwy dostęp do usług itp.) i Epson Device Admin, czyli rozwiązanie do zarządzania flotą drukarek w firmie — zdalnej konfiguracji, kontrolowania stanu materiałów eksploatacyjnych.

Ale na tym wszechstronność urządzeń Epson się nie kończy — równie istotny jest fakt, iż urządzenia te mogą drukować na wielu rozmiarach i typach nośników (papier — i to nawet o grubości do 300 g/ mkw. — folia, naklejki itp.) i oferują cały zestaw przydatnych w codziennej eksploatacji funkcji dodatkowych, takich jak np. łączność bezprzewodowa, kontrola dostępu itp…

Troska o środowisko

Ostatnim, absolutnie nie najmniej istotnym, argumentem przemawiającym za wyborem drukarki atramentowej jest to, że urządzenia tego typu są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska. Atramentówki są źródłem minimalnych ilości odpadów eksploatacyjnych oraz szkodliwych substancji (takich jak znany z drukarki laserowej ozon) powstających podczas drukowania — a na dodatek zużywają znacznie mniej energii na każdym etapie eksploatacji. Wszystko to sprawia, że są tańsze i wygodniejsze w eksploatacji niż konkurencyjne urządzenia — a te zalety są w biznesie nie do przecenienia.

 

Wytyczanie szlaków w biznesowym druku

Japoński producent jest liderem i pionierem branży, który od z górą półwiecza dostarcza na rynek innowacyjne rozwiązania z dziedziny drukowania. Firma od lat pozostaje wierna technologii atramentowej, którą nieustannie rozwija i doskonali — i to właśnie jej ostatnie dokonania w tej dziedzinie sprawiły, że drukarki atramentowe stały się bezkonkurencyjne nie tylko w domach, szkołach czy studiach graficznych, ale również w biurach i instytucjach, które przez lata niejako skazane były na korzystanie z „laserówek”.

Portfolio japońskiego producenta jest na tyle zróżnicowane, że każdy użytkownik z powodzeniem znajdzie urządzenie idealnie dopasowane do jego potrzeb. W przypadku najmniejszych firm dobrym wyborem będzie np. model WF-C5790DWF (doskonałe, szybkie urządzenie wielofunkcyjne dla małych grup roboczych). Użytkownicy ze średnich organizacji powinny zainteresować się modelem WF-8590DTWF (obsługa formatu A3+, drukowanie dwustronne), zaś Epson WorkForce Pro WF-C869RD3TWFC to idealne rozwiązanie do dużych firm, poszukujących ultra wydajnego, łatwego w eksploatacji sprzętu do drukowania (ten model potrafi wydrukować nawet 84 tys. stron bez konieczności wymiany materiałów eksploatacyjnych).

www.epson.pl/wfp, kontakt: biznes@epson.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, partner publikacji: EPSON

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy