Pięć debiutów w pięć dni, wszystkie mało efektowne

Kamil Zatoński
opublikowano: 13-09-2010, 10:33

Kilka miesięcy temu GPW zdecydowała o wprowadzeniu górnego ograniczenia wzrostu kursu pierwszej transakcji w debiucie akcji spółki na NewConnect. W minionym, obfitującym w debiuty, tygodniu bariera 50 proc. nie była potrzebna.

Żaden z nowicjuszy nie zaznaczył pojawienia się na rynku dużym wzrostem notowań. Żadna firma nie zakończyła też premierowej sesji wzrostem.

Rozpoczęło się od poniedziałkowego debiutu MagnifiCo, agencji public relations. Już na otwarciu notowania praw do akcji serii C spadły o 4,8 proc. wobec kursu odniesienia (1,05 zł), a na zamknięciu było tylko trochę lepiej (-1,9 proc.). Spadek nie powinien być jednak zaskoczeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę emisyjną akcji serii C (0,90 zł). W piątek cena była już wyższa (1,35 zł), ale trzeba pamiętać, że w momencie rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego do obrotu zostaną też dopuszczone akcje serii B, sprzedawane niedawno ze sporym dyskontem (po 0,61 zł).

W debiucie nie było też chętnych  na akcje Apolonii Medical, producenta wyposażenia do gabinetów stomatologicznych. Tylko na otwarciu kurs wzrósł o skromne 5 proc. Na koniec sesji notowania spadły o ponad 13 proc.

Po 0,10 zł z akcję płacili z kolei ci inwestorzy, którzy w kwietniu i maju obejmowali akcje serii E spółki Wierzyciel, zajmującej się udzielaniem pożyczek gotówkowych. Ci, którzy kupowali także dopuszczone do obrotu akcje serii F, płacili już więcej — bo 0,35 zł. Taki też był kurs odniesienia na pierwszą sesję. Na otwarciu spadł o 2,9 proc., a pod koniec sesji notowania znalazły się jeszcze niżej (-17,1 proc.). Różnicę w cenie emisyjnej obu serii zarząd tłumaczył różnym ich charakterem: pierwsza była skierowana do osób i podmiotów współpracujących ze spółką.

Żadnych przywilejów nie mieli natomiast ci, którzy kupowali akcje nowej emisji spółki Momo. Firma ta planuje na Mazowszu zbudować sieć automatycznych stacji paliw. Na otwarciu notowania poszły w górę o 5 proc., a niektóre transakcje zawierano nawet z ceną o 17,5 proc. wyższą od kursu odniesienia. Na zamknięciu znów było gorzej i cena wróciła do punktu wyjścia (0,40 zł). Debiutujący w piątek Emmerson rozpoczął od symbolicznej zwyżki (0,69 proc.), ale później notowania już tylko spadały. Dziś do obrotu wejdą akcje spółki Dr Kendy — i to od razu wszystkie trzy serie, łącznie z nowymi. Jak będzie? Rozproszenie akcjonariatu jest niewielkie, bo nową emisję obejmowało tylko czterech akcjonariuszy. To akurat często kończy się dużymi skokami notowań.

None
None
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane