Pięć sygnałów z rynku mieszkań

opublikowano: 17-10-2019, 22:00

Coraz droższe, ale mimo to opłacalne jako inwestycja, a przy tym dostępne dla przeciętnego Kowalskiego — tak o mieszkaniach piszą eksperci NBP.

1. W drugim kwartale 2019 r. średnia cena transakcyjna metra kw. mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie była zaledwie o 0,5 proc. wyższa niż przed rokiem. O 17 proc. wyższa była natomiast cena ofertowa. Na rynku wtórnym dynamika wyniosła — odpowiednio — 2,6 i 13,1 proc. W sześciu innych dużych miastach ceny, skorygowane o jakość mieszkań (np. lokalizację, standard), wzrosły o 13,5 proc. r/r. Ceny ofertowe rosły przy tym bardziej niż transakcyjne, co oznacza, że sprzedający spodziewali się szybszego wzrostu cen. Kolejny kwartał rosną średnie stawki najmu mieszkań oraz podaż nowych mieszkań na lokalnym rynku najmu.

2. Według wyliczeń NBP nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim kwartałem dostępność mieszkań w dużych miastach, bazująca na przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw (według opublikowanych wczoraj danych średnia krajowa to 5084 zł brutto), która wynosi 0,82 m kw. Stabilny jest też wskaźnik szacowanej maksymalnej dostępności kredytu mieszkaniowego dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

3. Opłacalność inwestycji w mieszkanie, liczona jako różnica stóp procentowych, była zbliżona do notowanej w poprzednim kwartale. Przy kupnie mieszkania w całości za gotówkę zwrot na kapitale to 3,4 proc. przy 2,7-procentowej średniej stopie rentowności 10-letnich obligacji skarbowych. „Relacja kosztów obsługi kredytu mieszkaniowego do czynszu najmu nadal umożliwia finansowanie kosztów kredytu przychodami z najmu, jednak przy LTV 80 proc. mieszkanie takie prawie nie generuje nadwyżki finansowej dla właściciela” — podaje NBP.

4. W drugim kwartale 2019 r. wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych w złotych wyniosła 14,7 mld zł i była o jedną czwartą wyższa niż w I kwartale oraz o 12,5 proc. więcej niż w II kwartale 2018 r. Z ankiety NBP wśród bankierów wynika, że instytucje finansowe nie zmieniły kryteriów udzielania kredytów, ale podniosły nieznacznie marżę kredytową oraz pozaodsetkowe koszty.

5. Roczna sprzedaż mieszkań i kontraktów na ich budowę na sześciu największych rynkach pierwotnych w Polsce pozostała na poziomie z poprzedniego kwartału i wyniosła około 62,4 tys. Zapas niesprzedanych mieszkań (oraz kontraktów na ich budowę) na tych rynkach zwiększył się o 0,1 tys. względem poprzedniego kwartału i wyniósł na koniec II kw. 2019 około 51,3 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane