Piecha: Priorytetem dla PiS - bezpieczeństwo zdrowotne Polaków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-10-2005, 13:18

Polityk PiS Bolesław Piecha pokreślił w czwartek, że dla PiS zdrowie, bezpieczeństwo zdrowotne Polaków, jest priorytetem. Dlatego jego zdaniem, pieniądze trzeba będzie przekazywać na zdrowie, a nie na inne sfery życia.     "Pacjent musi czuć się bezpiecznie" - zaznaczył Piecha na konferencji prasowej.

Polityk PiS Bolesław Piecha pokreślił w czwartek, że dla PiS zdrowie, bezpieczeństwo zdrowotne Polaków, jest priorytetem. Dlatego jego zdaniem, pieniądze trzeba będzie przekazywać na zdrowie, a nie na inne sfery życia.     "Pacjent musi czuć się bezpiecznie" - zaznaczył Piecha na konferencji prasowej.

 Jego zdaniem, pytanie skąd wzięć pieniądze na opiekę zdrowotną jest "stare jak świat". "Nie może być budżet typu księgowego, od 15 lat mamy budżet, gdzie są przepisywane słupki. Nie stawia się rządowi, politykom, żadnych zadań" - ocenił Piecha.  

Według niego, wielu lekarzy popiera program PiS w zakresie ochrony zdrowia.

Ekspert PiS od spraw zdrowia Jacek Piątkiewicz uważa, że system ochrony zdrowia proponowany przez PiS jest oszczędny i zapewnia równość dostępu do świadczeń.

Piątkiewicz podkreślił, że PiS proponuje wrócić do zasady, że pieniądze na służbę zdrowia przechodzą przez budżet; zasada rozdziału pieniędzy ma być podobna do obecnie stosowanej, czyli rozdziału pieniędzy na zasadzie kontraktowej, przy pełnym dostępie świadczeniodawców do możliwości korzystania z tych pieniędzy.  

Ekspert PiS podkreślił, że w ostatnich latach w Europie w co najmniej dwóch krajach nastąpiła zmiana z systemu ubezpieczeniowego na budżetowy.

Według niego, także względy konstytucyjne przemawiają za systemem budżetowym, ponieważ gwarantuje równość dostępu obywatelom, a nie ubezpieczonym.

Piątkiewicz powiedział, że PiS chce poprawić dostęp do świadczeń specjalistycznych, wprowadzić krajową sieć szpitali. "Chcemy także odwrócić niekorzystny trend obciążania pacjentów kosztami leków" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane