Piechota: Od 2005 r. budżet dofinansuje budowę niektórych typów statków

07-09-2004, 16:55

Już od 2005 roku budżet państwa ma dofinansowywać produkcję niektórych typów statków produkowanych w polskich stoczniach - zadeklarował we wtorek w Gdańsku wiceminister gospodarki i pracy, Jacek Piechota.

"To jest sięgnięcie do instrumentu pomocy publicznej, który dopuszcza Komisja Europejska (KE). (...) KE dopuszcza bezpośrednie dopłaty do budowy określonych typów statków. Polskie stocznie budują m.in. takie typy statków, do których można dopłacać 6 proc. wartości kontraktu. KE dopuszcza tę pomoc publiczną z tego względu, że sektor stoczniowy konkuruje na rynkach światowych" - tłumaczył Piechota.

Wiceminister zaznaczył, że rozpoczęły się prace w tej sprawie.

"Musimy po pierwsze stworzyć w tym zakresie warunki w budżecie, po drugie przygotować wieloletni program, który określałby tę pomoc publiczną, a ministerstwo gospodarki takie prace podjęło" - powiedział.

"Aby nasze stocznie były konkurencyjne i utrzymały swoją rentowność również w okresach trudnych, a taki mamy, myślę, że warto sięgnąć do takiego instrumentu (dopłaty z budżetu - PAP). Mogę dzisiaj powiedzieć, po wielu dyskusjach także z przedstawicielami innych resortów, że jest w rządzie klimat, by sięgnąć do tego rodzaju instrumentów" - podkreślił Piechota.

Według prezesa Grupy Stoczni Gdynia, Jerzego Lewandowskiego, dofinansowanie produkcji niektórych statków to dobry pomysł.

"Kraje UE stosują system dopłat bezpośrednich na niektóre typy statków, ponieważ w sytuacji, w jakiej w tej chwili znajdują się stocznie europejskie, jest to jedyna możliwość konkurowania ze stoczniami dalekowschodnimi" - powiedział Lewandowski.

Wiceminister Piechota gościł we wtorek w Gdańsku na XII Międzynarodowych Targach Morskich BALTEXPO 2004. Bierze w nich udział ok. 300 firm z całego świata działających w branżach związanych z gospodarka morską. Polskę reprezentują m.in. takie firmy jak Cegielski Poznań S.A, Stocznia Gdynia, Stocznia Szczecińska Nowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Piechota: Od 2005 r. budżet dofinansuje budowę niektórych typów statków