Piechota: Umowa sprzedaży FSO w przyszłym tygodniu

Polska Agencja Prasowa SA
14-04-2005, 11:57

W przyszłym tygodniu powinno nastąpić podpisanie umowy z ukraińskim inwestorem Awto ZAZ w sprawie sprzedaży akcji FSO - poinformował w czwartek w Sejmie minister gospodarki Jacek Piechota. "W tej chwili trwają intensywne prace prawników reprezentujących obie strony, negocjowanie umowy nie jest sprawą prostą" - powiedział Piechota. "Najpóźniej do poniedziałku powinno nastąpić zakończenie procesu negocjacji" - dodał.

W przyszłym tygodniu powinno nastąpić podpisanie umowy z ukraińskim inwestorem Awto ZAZ w sprawie sprzedaży akcji FSO - poinformował w czwartek w Sejmie minister gospodarki Jacek Piechota.  "W tej chwili trwają intensywne prace prawników reprezentujących obie strony, negocjowanie umowy nie jest sprawą prostą" - powiedział Piechota. "Najpóźniej do poniedziałku powinno nastąpić zakończenie procesu negocjacji" - dodał.

Piechota przedstawił posłom informację w sprawie sytuacji w FSO, o co wnosił klub SdPl. "Mamy prawo oczekiwać zdecydowanych działań już teraz. Kiedy nastąpi podpisanie umowy i dlaczego trwało to tak długo?" - pytał Marek Borowski (SdPl). Również inni posłowie byli zaniepokojeni przedłużaniem się negocjacji z ukraińską spółką. Chcieli także poznać perspektywy Żerania.

Minister poinformował, że Awto ZAZ zobowiązał się w ofercie zakupu akcji, złożonej 27 października 2004 r., iż zapewni funkcjonowanie FSO jako producenta samochodów w perspektywie wieloletniej. Ukraiński koncern zobowiązał się też do wprowadzenia w 2007 r. na Żeraniu nowego modelu samochodu. Na razie nikt nie podaje, jaki to będzie model.

Zgodnie z ofertą zakupu akcji, inwestor ma zapewnić wzrost produkcji samochodów do 150 tys. sztuk rocznie w 2009 r. oraz zasilić FSO środkami obrotowymi. Wcześniej FSO zapowiadało, że w 2004 r. chce sprzedać 60 tys. samochodów.

Piechota przypomniał, że do końca 2006 r. na Żeraniu produkowane będą nadal dwa główne modele - Lanos i Matiz. Wiosną 2004 r. rząd wynegocjował przedłużenie praw do produkcji tych modeli, które w innym wypadku wygasłyby jesienią 2004 r.

Piechota zapewnił też, że Awto ZAZ chce się zaangażować w zakładach FSO w Nysie. "Inwestor jest zainteresowany uruchomieniem działalności w Nysie i ma na ten cel środki" - powiedział.

Ministerstwo Skarbu Państwa od połowy grudnia prowadzi negocjacje z ukraińską spółką Awto ZAZ w sprawie sprzedaży 20 proc. akcji FSO. W listopadzie rząd zgodził się na sprzedaż w trybie niepublicznym akcji FSO serii A i B. Minister skarbu Jacek Socha zaznaczył wówczas, że już obecnie ukraińska spółka utrzymuje fabrykę przy życiu, ponieważ odbiera 88 proc. produkcji FSO.

Wcześniej, w październiku, Awto ZAZ rozpoczął wykupywanie wierzytelności FSO od sześciu polskich banków: BPH, Citibanku Handlowego, Pekao SA, Banku Millennium, ING Banku Śląskiego i Kredyt Banku, którym FSO było winne łącznie 591 mln zł.

Skarb Państwa ma obecnie prawie 20 proc. akcji FSO. Około 80 proc. akcji żerańskiej firmy jest w posiadaniu koreańskiego Daewoo. Jednak Daewoo zrezygnował z kontroli operacyjnej nad FSO, oddając większość głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki Skarbowi Państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Piechota: Umowa sprzedaży FSO w przyszłym tygodniu