Pierwsza skandynawska „spółka w ciemno” wchodzi dziś na giełdę

opublikowano: 25-03-2021, 09:38

ACQ, tzw. spółka w ciemno stworzona przez szwedzką firmę inwestycyjną Bure Equity, zanotowała w trakcie sprzedaży akcji znaczną nadsybskrypcję i cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych.

Pierwsza skandynawska „spółka w ciemno” zadebiutuje w czwartek na giełdzie. Akcje ACQ oferowane były po 100 SEK. Bure dostanie z tego tytułu 3,5 mld SEK (406 mln USD) gotówki. Firma inwestycyjna ze Sztokholmu podkreślała na początku marca, że ACQ jest dostosowana do potrzeb szwedzkiego rynku. Patrik Tigerschiold, szef Bure Equity wyjaśniał, iż oznacza to, że będzie miała charakter bardziej „długoterminowy i przemysłowy” w porównaniu ze „spółkami w ciemno” w USA.

Bure Equity twierdziło na początku miesiąca, że zebrało już inwestorów założycieli, którymi będą największe szwedzkie fundusze emerytalne. ACQ planuje przejęcie prywatnej spółki w ciągu 360 miesięcy.

„Spółki w ciemno” stały się bardzo popularne w okresie ostatnich 12 miesięcy w USA. Powstają w celu przejęcia, jednak inwestorzy kupujący ich akcje w pierwotnej ofercie publicznej nie znają jego celu. Dlatego zwykle największą zachętą są inwestorzy-założyciele i osoby firmujące „spółkę w ciemno”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane