Pierwsza uczelnia wchodzi na rynek VC

opublikowano: 27-03-2018, 22:00

Akademia Leona Koźmińskiego zaczyna inwestować w start-upy. Razem z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej dołączyła do funduszu Simpact.

„Impact investing” to dokapitalizowywanie projektów, które mają pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko naturalne. Koncept ten nie pozostaje jednak pozbawiony aspektów biznesowych, a przynajmniej nie w sposobie rozumienia tejże idei przez Simpact — fundusz venture capital powstały w ramach programu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dysponuje on pulą 30 mln zł, z czego 0,5 mln zł dołożyła właśnie Akademia Leona Koźmińskiego, a ok. 4 mln zł — Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Inwestorem w projekcie jest również Fundacja Fundusz Współpracy. I jest to oryginalny jak na polskie realia fundusz inwestycyjny — nie dość, że na celowniku ma projekty o prospołecznym charakterze, bazujące na badaniach i rozwoju, to jako pierwszy do wejścia w sektor inwestycji venture capital zachęcił uczelnię wyższą. Daria Andrews z Akademii Leona Koźmińskiego, członek zarządu Koźmiński Business Hub, zaznacza, że dla uczelni jest to kolejny krok w strategii łączenia edukacji z biznesem i wspierania przedsiębiorczości. Obecnie w obrębie Koźmiński Business Hub, czyli spółki zależnej Akademii, działają trzy podmioty: skierowany do start-upów Koźmiński Venture Lab, dla przedsiębiorstw wymagających dokapitalizowania — klub aniołów biznesu Koźmiński Angels oraz Koźmiński Consulting — doradztwo dla firm będących już na bardziej zaawansowanym poziomie rozwoju. Do „funduszowego teamu” dołączyła również pozarządowa instytucja finansująca rozwój nauki w Polsce.

Wierzymy, że działanie funduszu Simpact przyczyni się do komercjalizacji ciekawych i ważnych społecznie projektów. Chcemy w tym procesie uczestniczyć, pokazując, że uczelnia to nie tylko źródło biznesowych pomysłów, ale też wehikuł do dalszego ich rozwijania — deklaruje Daria Andrews, członek zarządu Koźmiński  Business Hub.
Zobacz więcej

OD NAUKI DO BIZNESU:

Wierzymy, że działanie funduszu Simpact przyczyni się do komercjalizacji ciekawych i ważnych społecznie projektów. Chcemy w tym procesie uczestniczyć, pokazując, że uczelnia to nie tylko źródło biznesowych pomysłów, ale też wehikuł do dalszego ich rozwijania — deklaruje Daria Andrews, członek zarządu Koźmiński Business Hub. Fot. ARC

— Dla fundacji, od początku jej istnienia, ważne było wspieranie badań niosących bezpośredni wpływ na jakość życia w odniesieniu do zdrowia, edukacji, czystego środowiska, rozwoju gospodarczego, a także sposobów rozwiązywania problemów społecznych — podkreśla Tomasz Perkowski, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Niemniej wszyscy, łącznie z Krzysztofem Grochowskim, partnerem zarządzającym funduszu Simpact, zaznaczają, że w całym projekcie najistotniejszy jest aspekt biznesowy — w dłuższej perspektywie inwestycje mają przynieść inwestorom oczekiwany zwrot. W sumie fundusz zamierza zainwestować w maksymalnie 30 projektów (do 3 mln zł w jeden start-up). Pierwsze działania ma już za sobą. W październiku 2017 r. pieniądze na dalszy rozwój otrzymała spółka SiDLY (Simpact do grona udziałowców polskiego start-upu dołączył wówczas w ramach koinwestycji z funduszem INNOventure). Młoda spółka tworzy opaskę umożliwiającą stały pomiar parametrów zdrowotnych pacjenta i ma być sprzedawana m.in. jako produkt do opieki nad osobami starszymi. Fundusz w ostatnich dniach zainwestował również 1 mln zł (z możliwością zwiększenia zaangażowania finansowanego do 2 mln zł) w edukacyjną platformę internetową — Fiszkotekę do nauki języków obcych.

— Pieniądze przeznaczymy na dalsze prace rozwojowe, dotyczące algorytmów sztucznej inteligencji, które dopasowują powtórki do indywidualnego tempa nauki czy algorytmów przetwarzania języka naturalnego, które umożliwiają automatyczne tworzenie spersonalizowanych treści, i na wejście na zagraniczne rynki, m.in. do Hiszpanii, Turcji, Brazylii — mówi Rafał Młodzki, prezes Fiszkoteki. © Ⓟ

OD NAUKI DO BIZNESU:

Wierzymy, że działanie funduszu Simpact przyczyni się do komercjalizacji ciekawych i ważnych społecznie projektów. Chcemy w tym procesie uczestniczyć, pokazując, że uczelnia to nie tylko źródło biznesowych pomysłów, ale też wehikuł do dalszego ich rozwijania — deklaruje Daria Andrews, członek zarządu Koźmiński

Business Hub. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu