Pierwsze pół miliona ton polipropylenu z BOP

23-05-2007, 15:13

W płockich zakładach Basell Orlen Polyolefins sp. z o.o. (BOP) wielkość produkcji polipropylenu wytwarzanego w  oparciu o technologię Spheripol na licencji tej spółki przekroczyła 500 tys. ton - poinformowała w środę PAP Agnieszka Rejnowicz z BOP.

"Pierwsze pół miliona ton polipropylenu w BOP to dla nas kolejny krok milowy i dowód na to, że fabryka działa doskonale. Tak wydajna produkcja polipropylenu o nazwie handlowej Moplen jest efektem zastosowania zaawansowanej technologii Spheripol" - wyjaśnił wiceprezes, dyrektor ds. produkcji spółki, Karol Marek Sęp.

Polipropylen Moplen, charakteryzujący się wysoką czystością polimeru, stosowany jest do produkcji artykułów użytkowych gospodarstwa domowego, zakrętek i zamknięć, pojemników i opakowań, folii, mebli, zabawek, detali technicznych dla przemysłu motoryzacyjnego, wyrobów tekstylnych, takich jak tasiemki, sznurki i osnowy do dywanów, a także do produkcji rur.

BOP działa od września 2005 r., gdy oddano tam do użytku dwie instalacje do produkcji polipropylenu oraz polietylenu wysokiej gęstości. Ich budowa, która trwała 2,5 roku, kosztowała ok. 500 mln euro. Jest to jeden z największych i najnowocześniejszych na świecie tego typu kompleksów produkcyjnych.

BOP dysponuje specjalnym zapleczem spedycyjnym o zdolnościach załadunkowych ponad 720 tys. ton poliolefin rocznie. Wybudowana tam specjalna platforma logistyczna, która zajmuje powierzchnię ponad 9 ha, posiada 63 silosy o pojemności 400 tys. ton każdy. Obiekt został tak zaprojektowany, by umożliwić obsługę do 10 samochodów ciężarowych na godzinę, a także duże kontenery do wysyłki na platformach kolejowych.

W BOP po połowie akcji posiadają PKN Orlen i holenderski Basell Europe Holdings. Pracuje tam 430 osób. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Pierwsze pół miliona ton polipropylenu z BOP