Pierwszy kontenerowiec pokonał Północną Drogę Morską

opublikowano: 28-09-2018, 11:26

Duński statek wiozący rosyjskie ryby i południowokoreańską elektronikę zawinął do portu w Petersburgu. To pierwszy kontenerowiec, który przepłynął tym szlakiem.

Venta Maersk, specjalna jednostka należąca do Maersk wypłynęła pod koniec sierpnia z portu we Władywostoku. Dopłynięcie do Petersburga zajęło jej pięć tygodni.

Maersk Line
Zobacz więcej

Maersk Line Reuters/Forum

- Przeprowadziliśmy jednorazowe próbne przejście Północnej Drogi Morskiej ze wschodu na zachód – ogłosiła Janina von Spalding, rzeczniczka Maersk.

Statek przewożący 3,6 tys. kontenerów płynął w asyście atomowych lodołamaczy. Jego udany rejs pokazuje, że droga dostępna wcześniej dla mniejszych jednostek i tylko przez kilka tygodni w roku, jest obecnie możliwa do pokonania przez dłuższy czas i przez większe statki. Spowodowało to topnienie lodu będące skutkiem globalnego ocieplenia klimatu, Otwiera ono Północną Drogę Morską na okres trzech miesięcy. Rusłan Tankajew, ekspert rynku energii prognozuje, że ocieplenie klimatu spowoduje iż Północna Droga Morska będzie możliwa do pokonania przez cały rok już ok. 2050 roku.

Rosja inwestuje w rozwój Północnej Drogi Morskiej. Jej wielkim zwolennikiem jest prezydent Władimir Putin. Rosja wskazuje, że wykorzystanie szlaku pozwala na skrócenie podróży do portów w Azji o 15 dni w porównaniu z tradycyjną trasą przez Kanał Sueski. Maersk podkreśla jednak, że nadal nie uważa Północnej Drogi Morskiej za „opłacalną komercyjną alternatywę dla istniejących szlaków wschód-zachód”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.c

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu