Pierwszy raz od maja spadł kanadyjski import

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-01-2021, 18:21

Wyniki handlowe Kanady w listopadzie pokazały wzrost eksportu i spadek deficytu, zaś z drugiej strony, pierwszą od maja zniżkę importu, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Według danych Statistics Canada, w listopadzie 2020 r. sprzedaż zagraniczna zwiększyła się o 0,5 proc. w porównaniu z październikiem pozostając jednak o 1,5 mld CAD poniżej poziomu z lutego, sprzed wybuchu pandemii. Choć odnotowano ogólny wzrost, jednak siedem z 11 głównych branż eksportowych zarejestrowało spadek sprzedaży.

Tymczasem wartość importu obniżyła się o 0,3 proc. za co odpowiadały przede wszystkim mniejsze zakupy urządzeń przemysłowych, wyposażenia i części. Jednak w przypadku importu był on w listopadzie na wyższym poziomie niż przed pandemią.

W efekcie deficyt handlowy zmniejszył się z 3,73 mld CAD do 3,34 mld CAD przy medianie prognoz rzędu 3,5 mld CAD.

Sprzedaż na rynek USA, największego partnera handlowego zmniejszyła się w listopadzie o 2,2 proc. podczas gdy import wzrósł o 0,3 proc. Nadwyżka handlowa uległa ograniczeniu z 3,1 do 2,3 mld CAD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane