Pierwszy zakup Funduszu Mieszkań na Wynajem

  • Emil Górecki
opublikowano: 26-11-2014, 12:41

Kontrolowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) Fundusz Mieszkań na Wynajem (FMnW) kupił pierwszy budynek. Znajduje się przy ul. Saperskiej 32B i 32C w Poznaniu, ma 124 mieszkania w stanie deweloperskim, a pierwsi najemcy będą mogli wprowadzić się w marcu 2015 r.

Budynek ma 6 pięter, 2 klatki schodowe oraz garaż podziemny. Znajdują się w nim 124 mieszkania o powierzchni 23-72 mkw. Nieruchomość znajduje się na terenie rozbudowywanego obecnie osiedla, położonego w dzielnicy Wilda. Budynek położony jest 6 km od centrum Poznania, dojazd samochodem zajmuje ok. 20 minut, dostępna jest także komunikacja miejska (najbliższy przystanek znajduje się w odległości ok. 150 metrów od budynku).
Od 7 stycznia 2015 r. ruszy internetowy system informacji dla najemców na stronie www.jakusiebie.pl. Potencjalni klienci będą mogli poznać tam warunki najmu oraz szczegółową ofertę, w tym ceny poszczególnych lokali.
 
Fundusz Mieszkań na Wynajem jest pionierską na polskim rynku inicjatywą podjętą przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który w ten sposób realizuje swoją misję prospołeczną, wspierającą rozwój gospodarki. Inicjatywa ta jest realizowana całkowicie na zasadach rynkowych w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych. Nie jest jej celem dostarczenie alternatywy dla mieszkań socjalnych czy komunalnych, ale poprawienie mobilności zawodowej Polaków. BGK jako inwestor chce także zachęcić inne podmioty do wejścia w sektor nieruchomości na wynajem. Dzięki temu Polska, mając obecnie 4-procentowy rynek mieszkań na wynajem, będzie miała szansę dogonić Europę, w której średnia wynosi 17 procent.
 
Powołana specjalnie do tego celu spółka BGK Nieruchomości jest w trakcie analizy kolejnych 34 projektów zlokalizowanych w kilku miastach w Polsce: Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Katowicach. Łącznie jest to 3400 mieszkań na różnych etapach budowy. Lokale te będą udostępniane najemcom w latach 2015 - 2017. Finalizacja zakupu każdej nieruchomości zależy od wyników audytu obejmującego kwestie techniczne, prawne, podatkowe i komercyjne. Zgodnie z zapowiedziami proces inwestycyjny Funduszu Mieszkań na Wynajem jest stopniowy i potrwa kilka lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane