Pinnacle zaczyna pierwszą budowę w Polsce

Izabela Tadra
opublikowano: 29-04-2008, 00:00

Spółka Pinnacle Central and Eastern Europe zaczyna budowę swojego pierwszego obiektu magazynowego w naszym kraju.

Spółka Pinnacle Central and Eastern Europe zaczyna budowę swojego pierwszego obiektu magazynowego w naszym kraju.

Polskie przedstawicielstwo Pinnacle ma już grunty, na których zamierza zabudować 176 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Jeszcze przed otwarciem swojego warszawskiego biura odkupiła od Sibrecht and Wood 35 ha gruntu w Gądkach koło Poznania. Park logistyczny, który ma tam powstać, będzie nosił nazwę PointPark Poznań i w przyszłości ma stać się częścią strategicznej sieci PointParks w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wykorzystać potencjał

Obecnie Pinnacle jest właścicielem i zarządza 415 tys. mkw. przestrzeni magazynowej w trzech parkach logistycznych — w Czechach i na Słowacji. Ponadto firma planuje budowę kolejnych parków logistycznych w Sofii, w Bułgarii. U nas spółka chce rozpocząć działalność we wszystkich najważniejszych z magazynowo-logistycznego punktu widzenia lokalizacjach Polski zachodniej i centralnej. Docelowo chce stać się właścicielem lub zarządcą magazynów o powierzchni 500 tys. mkw.

— Region Europy Środkowej zamieszkuje ponad 75 mln ludzi. Dostrzegamy jednak, że odsetek powierzchni magazynowych w tym regionie to zaledwie 43 proc. powierzchni magazynowych, dostępnych w krajach starej Unii Europejskiej. Rozbudowywana infrastruktura, napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz stabilny rynek finansowy zwiększają popyt na produkty FMCG. To właśnie ten popyt napędza potrzebę budowy nowych centrów logistycznych i magazynowych w Polsce — mówi Craig Maguire, dyrektor zarządzający Pinnacle Poland.

Prosta logika

Do Polski Pinnacle weszło z przekonaniem, iż to największy i najbardziej chłonny rynek w tym regionie Europy. Logikę wyboru udowadniają wynikami kolejnych badań, wykazujących, że Polska ma jeden z największych wskaźników wzrostu gospodarczego spośród nowych krajów członkowskich i jest jednocześnie jednym z największych beneficjentów funduszy unijnych. Towarzyszy im przekonanie inwestorów, że nasz kraj ma szansę na zrównoważony i dynamiczny wzrost w ciągu następnych kilku lat.

— Pinnacle chce skoncentrować się na dostarczeniu jak najbardziej profesjonalnych usług swoim najemcom. Chciałbym powiedzieć, że mamy już pierwszego klienta, ale niestety nie mamy. Nie ma to zresztą większego znaczenia, bo zwykle Pinnacle pierwsze powierzchnie budowane na danym rynku sprzedaje spekulacyjnie — tłumaczy Craig Magurie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu