Piraci komputerowi czują się bezkarni - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
19-05-2005, 08:07

Sprzedaż nielegalnego oprogramowania kwitnie, bo ściganie handlarzy jest mało skuteczne. Choć prawo mamy dobre, sprawy w sądach ciągną się latami i często się przedawniają - pisze "Życie Warszawy".

Sprzedaż nielegalnego oprogramowania kwitnie, bo ściganie handlarzy jest mało skuteczne. Choć prawo mamy dobre, sprawy w sądach ciągną się latami i często się przedawniają - pisze "Życie Warszawy".

Polska zajmuje niechlubne miejsce w czołówce wśród krajów Unii Europejskiej pod względem piractwa komputerowego (sześć na dziesięć programów na rynku jest nielegalnych - wskaźnik piractwa 59 proc.). Tak wynika z badań IDC, firmy badawczej i doradczej w zakresie technologii informatycznych i telekomunikacyjnych.

W rankingu wyprzedza nas Grecja (62 proc.). Jednak w tym kraju i w większości innych państw UE w ostatnich latach odnotowano spadek piractwa na rynku komputerowym. My należymy do nielicznych, u których to zjawisko się pogłębia. Jeżeli chodzi o wartość nielegalnego oprogramowania, Polska zajmuje siódme miejsce w UE, a 16 na świecie. Największym piratem na świecie, wg IDC, jest Wietnam. Najskuteczniej chronią swoją branżę komputerową Amerykanie - dodaje gazeta.

"Obniżenie piractwa w Polsce tylko o 10 proc. dałoby 3200 miejsc pracy w sektorze nowych technologii. Mnożąc przez 4,5, bo tyle nowych miejsc pracy na jedno w sektorze IT powstaje w sektorach współpracujących z branżą informatyczną" - mówi Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA, organizacji zajmującej się na świecie promocją bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania. Takie samo zmniejszenie wskaźnika piractwa w skali światowej dałaby 1,5 mln nowych miejsc pracy. Jak oblicza BSA, zmniejszenie kradzieży oprogramowania w naszym kraju przyniosłoby zwiększenie przychodów krajowych firm o ponad 700 mln dolarów. A to dałoby większe wpływy z podatków do budżetu państwa o 190 mln dolarów - informuje  "Życie Warszawy".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Piraci komputerowi czują się bezkarni - prasa