PiS chce likwidacji „trzynastek”

22-12-2003, 14:47

PAP: Prawo i Sprawiedliwość złożyło w piątek do marszałka Sejmu projekt zmian ustaw pozbawiający na stałe posłów i senatorów tzw. trzynastych pensji.

Przewodniczący klubu PiS Ludwik Dorn podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że projekt ustawy przewiduje, iż "parlamentarzyści i urzędnicy R-ki tracą z mocy prawa "trzynastki" na zawsze, więc nie jest to ustawa epizodyczna". Jak dodał, takie zmiany są konieczne w chwili kryzysu finansów publicznych i cięć budżetowych.

Zmianie miałyby ulec: ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym pracowników jednostek sfery budżetowej.

W piątek posłowie nie zgodzili się na wprowadzenie do budżetu na 2004 rok poprawki PO o likwidacji "trzynastek" dla pracowników tzw. R-ki, czyli osób pełniących kierownicze funkcje w państwie.

Szef klubu PiS uważa, że projekt nowelizacji ustawy dotyczący m.in. tzw. trzynastych pensji może być rozpatrywany już w styczniu. "Zgłosimy na Konwencie wniosek, by wprowadzić ją jak najszybciej pod obrady" - dodał.

Likwidacja po raz pierwszy objęłaby "trzynastki" za 2005 rok, ponieważ w grę wchodzą prawa nabyte. W 2004 roku, kiedy nowelizacja dopiero weszłaby w życie, "trzynastki" będą jeszcze obowiązywać.

Dorn, zapytany czy jest jakaś decyzja klubu co do tegorocznych "trzynastek", odpowiedział: "jest czymś zadziwiającym podejmowanie decyzji na mocy uchwał klubu, bo jeśli chodzi o działalność charytatywną każdy prowadzi ją sam i na własny rachunek".

"Jeśli chodzi o mnie, to postępuję zgodnie z zaleceniem ewangelicznym: jeżeli się modlisz, módl się tak, by się tym nie chwalić, i jeśli czynisz miłosierdzie, to też nie dla poklasku opinii publicznej" - podkreślił. Dopytywany jednak, co zrobi ze swoją dodatkową pensją, powiedział, że "ma pewne obciążenia charytatywne i nie odnoszą się one wyłącznie do +trzynastek+".

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy czytamy, że "na posłach i senatorach oraz osobach sprawujących kierownicze stanowiska w państwie spoczywa szczególna odpowiedzialność za sprawy publiczne". "Ta odpowiedzialność uzasadnia poniesienie części kosztów społecznych naprawy sytuacji finansowej naszego państwa" - podkreślono.

"Wejście w życie projektu powinno przynieść pozytywne skutki społeczne. Powinno także wpłynąć na większy stopień akceptacji reformy finansów przez większość społeczeństwa" - głosi uzasadnienie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PiS chce likwidacji „trzynastek”