PiS chce nowej roli NBP

Bank centralny powinien mocniej zaangażować się w rozwój gospodarczy Polski. Najlepiej dając bankom prywatnym pieniądze, które trafią później na kredyty dla małego i średniego biznesu.

Takie postulaty zgłaszał na kongresie programowym PiS europoseł tej partii – Zbigniew Kuźmiuk. Jego zdaniem w luzowaniu polityki pieniężnej nie ma nic złego, ale dyskusja o takich działaniach to dopiero kwestia przyszłego roku.     

Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew Kuźmiuk
zbigniewkuzmiuk.pl

⁃ To robi Europejski Bank Centralny (EBC), ale także banki krajów, które mają swoje waluty Anglii, Węgier, Szwecji czy Czech – podkreśla Zbigniew Kuźmiuk.      

Co ma na myśli? Wsparcie akcji kredytowej, którego kluczowym elementem ma być Narodowy Bank Polski (NBP).     

⁃ Postaramy się, aby bank centralny był bardziej aktywny w zapewnianiu płynności banków komercyjnych, a te z kolei kierowały tę płynność do małych i średnich przedsiębiorstw – mówi europoseł i zaznacza, że jego partia zamierza to robić przy otwartej kurtynie, żeby nikt nie robił zarzutów z naruszania niezależności NBP. 

Za wzór dla Polski stawia uruchomiony przez EBC program LTRO, który daje pieniądze na akcję kredytową banków, poprawia ich wskaźniki płynnościowe oraz program luzowania ilościowego – QE, czyli skupu obligacji państw strefy euro. 

Zdaniem eksperta PiS należy też przyjrzeć się programowi, który wprowadził bank centralny Anglii, ale szczególnie mocno przypadły mu do gustu rozwiązania węgierskie.

Bank centralny w Budapeszcie pożycza bezpośrednio bankom komercyjnym środki pod zastaw kredytów udzielonych mały i średnim firmom przez te instytucje. Pożyczka z banku centralnego dla banków nie jest oprocentowana, a jedynym kosztem dla sektora prywatnego są gwarancje.

PiS pokazuje program na wybory (RELACJA) >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane