PiS i PO coraz wyżej w sondażach - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-11-2005, 07:42

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się dzisiaj, do Sejmu weszłyby tylko trzy ugrupowania - PiS, PO i Samoobrona, informuje "Rzeczpospolita".

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się dzisiaj, do Sejmu weszłyby tylko trzy ugrupowania - PiS, PO i Samoobrona, informuje "Rzeczpospolita".

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby progu wyborczego. PiS uzyskał w badaniu 36 proc. poparcia, PO - 32 proc., Samoobrona - 7 proc., SLD i LPR - po 4 proc., PSL - 1 proc. Takie są zaskakujące wyniki przeprowadzonego niedługo po wyborach sondażu Gfk Polonia dla "Rz".

Z badania wynika też inny wniosek. Gdyby dziś odbyły się wybory PiS oraz Platforma Obywatelska byłyby skazane na siebie i musiałyby razem stworzyć koalicję rządową. Taka koalicja miałaby też większość potrzebną do zmiany konstytucji.

Na wzrost notowań ugrupowania braci Kaczyńskich wpłynęło przejęcie przez tę partię sporej części dotychczasowych wyborców LPR, a także PSL, i w mniejszym stopniu, Samoobrony. Na zwiększenie notowań Platformy zaważyło przede wszystkim przerzucenie na nią poparcia tych, którzy głosowali na SLD i SdPl.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej 974-osobowej grupie dorosłych Polaków w dniach 17-20 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane