Czytasz dzięki

PiS ogłosił listę parlamentarzystów mających udziały lub akcje

PAP
opublikowano: 25-03-2009, 19:19

Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości ogłosił w środę wieczorem na swojej stronie internetowej listę parlamentarzystów mających udziały lub akcje w spółkach. Na liście jest 19 posłów i 10 senatorów.

Wśród wymienionych są m.in. była minister pracy Joanna Kluzik- Rostkowska (udziały w Towarzystwie Inwestorów Osiedla Viking), Antoni Macierewicz (udziały w spółce "Dziedzictwo Polskie"), b. minister środowiska Jan Szyszko (akcje TP SA) oraz b. szef NFZ Andrzej Sośnierz (udziały w Niezależnym Wydawnictwie Polskim).

Spośród senatorów na liście znalazł się m.in. Władysław Dajczak, ale w zestawieniu nie wykazano, jakoby posiadał on akcje bądź udziały w jakichkolwiek spółkach. Z kolei w oświadczeniu majątkowym Dajczak napisał, że jest członkiem zarządu Zakładu Komunalnego sp. z o.o., i z tego tytułu osiągnął w 2007 roku dochód w wysokości 112 tys. złotych.

Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreślał w środę w rozmowie z PAP, że lista zawierać będzie tylko informacje ogólnodostępne w oświadczeniach majątkowych posłów.

"My w żadnym razie nie chcemy dołączać się do nagonki na przedsiębiorców" - zapewnił prezes PiS Jarosław Kaczyński na środowej konferencji prasowej.

"Ta lista to jest przedsięwzięcie czysto techniczne, każdy może zajrzeć do internetu i zobaczyć, co kto ma" - dodał.

W zeszłym tygodniu szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział stworzenie takiej listy dotyczącej posłów jego ugrupowania.

We wtorek pytany, kiedy zostanie upubliczniona lista, Chlebowski powiedział, że informacje te są dostępne w oświadczeniach majątkowych parlamentarzystów, które są "dokładnym odzwierciedleniem stanu posiadania każdego posła".

"Mamy nadzieję, że przewodniczący Chlebowski z tego projektu się nie wycofa" - tak na tę wypowiedź szefa klubu PO zareagował w środę Błaszczak.

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk mówił, że będzie oczekiwał, aby parlamentarzyści PO zbyli lub przekazali udziały i akcje w spółkach prawa handlowego, zanim wejdzie w życie odpowiednia zmiana w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora, której elementem będzie fundusz powierniczy, gdzie parlamentarzyści będą zobowiązani do powierzania swoich akcji i udziałów. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane