PiS szykuje nową ustawę o ogrodach działkowych - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-01-2006, 07:58

Wystąpienie z Polskiego Związku Działkowców da prawo do wydzierżawienia ogródka za niewielkie pieniądze lub wykupienia go za 500-800 złotych - dowiedziała się "Gazeta Prawna". To założenia nowej ustawy o ogrodach działkowych, przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Wystąpienie z Polskiego Związku Działkowców da prawo do wydzierżawienia ogródka za niewielkie pieniądze lub wykupienia go za 500-800 złotych - dowiedziała się "Gazeta Prawna". To założenia nowej ustawy o ogrodach działkowych, przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

PiS jeszcze raz chce uderzyć w państwo w państwie, jakim dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest wspierany przez lewicę Polski Związek Działkowców. Tym razem nie mówi jednak wprost o likwidacji struktur liczącej ponad milion członków organizacji, lecz o usamodzielnieniu wchodzących w jego skład ogrodów - pisze gazeta.

- Chodzi raczej o umożliwienie podejmowania decyzji przez poszczególne wspólnoty działkowców. Chcemy zaproponować takie rozwiązania, które by usamodzielniły poszczególne ogrody działkowe, ale bez rewolucji - mówi poseł PiS Marek Kuchciński.

Potwierdza, że jego partia wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu powszechnego uwłaszczenia, które przewidywał projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania działek w pracowniczych ogrodach działkowych w prawo własności. Zawarte w nim pomysły likwidacji PZD i wykupywania ogródków za 5 proc. ich wartości zmobilizowały zrzeszonych w związku działkowców.

W efekcie tuż przed wyborami posłowie lewicy uchwalili kontrowersyjną ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych, która obciąża podatników wielomilionowymi odszkodowaniami w przypadku likwidacji działek, a na samorządy nakłada obowiązki wyposażania w infrastrukturę ogrodów zrzeszonych w PZD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PiS szykuje nową ustawę o ogrodach działkowych - prasa