PIT dla biznesu: zgoda na 19-proc.

Łukasz Świerżewski
03-09-2003, 00:00

Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Trójstronnej organizacje przedsiębiorców oraz dwie organizacje związkowe porozumiały się w sprawie konieczności wprowadzenia 19-proc. PIT dla przedsiębiorców. Przeciw jest tylko „Solidarność”.

Według nieoficjalnych informacji, na wczorajszym posiedzeniu Komisji Trójstronnej wypracowano ostateczne stanowisko w sprawie wprowadzenia 19-proc. stawki podatkowej dla przedsiębiorców rozliczających się PIT-em. Zrównywałoby to poziom opodatkowania małych przedsiębiorstw z dużymi, objętymi ustawą o CIT.

Pod porozumieniem popierającym takie rozwiązanie podpisały się wszystkie organizacje przedsiębiorców reprezentowane w Komisji, czyli Konfederacja Pracodawców Polskich, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Business Centre Club. Ze strony związkowej podpisy złożyli przedstawiciele OPZZ i Forum Związków Zawodowych. Porozumienia nie zaakceptowała „Solidarność”. Janusz Śniadek, szef związku, już wcześniej twierdził, że takie rozwiązanie sprawi, że pracownicy masowo będą przechodzić na samozatrudnianie, żeby skorzystać z niższego opodatkowania.

Porozumienie związków i pracodawców w sprawie niższego PIT dla przedsiębiorstw było warunkiem wprowadzenia przez rząd takiego rozwiązania już w 2004 r. Jerzy Hausner, wicepremier i minister gospodarki, oraz premier Leszek Miller wielokrotnie deklarowali poparcie dla tego projektu, jeżeli tylko członkowie Komisji Trójstronnej wskażą źródła finansowania związanego z tym ubytku w dochodach budżetu. Chodzi o 2,2 mld zł. Podpisane wczoraj porozumienie stanowi, że 1,2 mld zł oszczędności można uzyskać poprzez zachowanie na obecnym poziomie kwoty wolnej od podatku (rząd planował ją podnieść), a 1 mld zł dodatkowych dochodów zapewni rysujące się ożywienie gospodarcze.

Teraz ruch należy do rządu. Zgodnie z deklaracjami, jeżeli uzna on porozumienie za wystarczające, musi zgłosić autopoprawkę do noweli ustawy o PIT, nad którą pracuje obecnie parlament.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PIT dla biznesu: zgoda na 19-proc.