PIT za 2017: pierwsze zeznania tuż

opublikowano: 18-01-2018, 22:00

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą później niż zwykle rozliczyć grudniową zaliczkę podatkową albo złożyć zeznanie za 2017 r. — i uniknąć dzięki temu wpłaty za ostatni miesiąc minionego roku.

Zwykle, zgodnie z zasadą ustawową, termin mija 20 stycznia. Tym razem ten dzień to sobota, więc termin jest przesunięty do najbliższego poniedziałku. Tego dnia przedsiębiorcy powinni zapłacić zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) nie tylko za ostatni miesiąc 2017 r., ale także za ostatni kwartał, jeśli w takim systemie rozliczają się z fiskusem. Jeżeli jednak w tym terminie zdecydują się na wspomniane rozliczenie roczne, uwzględnią w nim cały podatek należny, łącznie z grudniowym. Nie mogą jednak spóźnić się ze złożeniem zeznania PIT-36 (gdy są opodatkowani według skali) lub PIT36L (jeśli płacą podatek liniowy). W tym samym czasie muszą też uregulować ewentualną niedopłatę wynikającą z rocznych wyliczeń — nie mogą z tym czekać do 30 kwietnia, kiedy ustawowo kończy się coroczna akcja PIT. Najbliższy poniedziałek to także ostatni moment na zgłoszenie zmiany formy opodatkowania na ten rok. Np. o przejściu z rozliczeń według skali podatkowej na ryczałt ewidencjonowany albo o rezygnacji z liniowego PIT, co oznacza rozpoczęcie rozliczeń według zasad ogólnych. Oświadczenia te można składać online, np. na platformie CEIDG.

f Do tego dnia podatnicy mogą składać zeznania PIT-36 i PIT-36L i rozliczać podatek za 2017 r., jeśli nie chcą osobno płacić zaliczki za grudzień.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane