PKB Australii prawdopodobnie spadł w III kw.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 29-11-2021, 09:14

Ekonomiści oczekują, że australijska gospodarka prawdopodobnie skurczyła się w III kwartale, choć skala spadku nie była tak duża jak w trakcie pierwszej fali pandemii koronawirusa, informuje Reuters,

Sydney, Australia
Sydney, Australia
fot. Bloomberg

Mediana prognoz ekonomistów zebranych przez agencję sugeruje, że PKB Australii obniżył się w okresie lipiec-wrzesień 2021 r. o 2,7 proc. przy czym najwyższy spadek w projekcjach sięgał 3,8 proc., a najniższy 1,9 proc. W skali roku utrzymany miał być jednak dodatni trend, jednak z wyhamowaniem z 3,6 do 3 proc.

Realizacja takiego scenariusza pokazałaby gwałtowny zwrot po dwóch kolejnych wzrostowych kwartałach w których szacowana na 1,5 bln USD gospodarka zyskała odpowiednio o 1,8 i 0,7 proc.

Za prawdopodobnym spadkiem stać mają nowe blokady i obostrzenia, w tym w regionie największej metropolii Sydney, które rząd w Canberrze musiał wprowadzić w związku z rozprzestrzenianiem się ostatniej fali infekcji Covid-19. To doprowadziło do silnego spadku wydatków na konsumpcję i usługi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane