Czytasz dzięki

PKB Australii wzrósł mocniej niż oczekiwano

opublikowano: 04-03-2020, 08:33

Australijska gospodarka odnotowała udaną końcówkę 2019 r., choć ekonomiści podkreślają, że wzrost w całym minionym roku był najsłabszy od 28 lat.

Dynamika wzrostu PKB największej gospodarki antypodów wyniosła 0,5 proc. w czwartym kwartale 2019 r. w stosunku do kwartału wcześniej, kiedy to podliczono ją na 0,6 proc. po korekcie z +0,4 proc. 

Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała wzrost PKB w okresie październik-grudzień 2019 r. o 0,4 proc.

W ujęciu rok do roku PKB zwiększył się o 2,2 proc. wynika z danych zaprezentowanych przez urząd statystyczny.

Według specjalistów, rozwojowi gospodarczemu sprzyjały aż trzy obniżki stóp procentowych wdrożone przez Bank Rezerw Australii w okresie między czerwcem a październikiem, co wraz z ulgami podatkowymi zachęcało gospodarstwa domowe zarówno do zwiększenia wydatków na konsumpcję, jak i zmniejszenia oszczędności. W przypadku tych ostatnich wskaźnik oszczędności spadł do 3,6 proc. z 4,8 proc. w III kw. Z kolei wydatki gospodarstw domowych zwiększyły się o 0,4 proc., a rządowe o 0,7 proc. dodając odpowiednio 0,2 i 0,1 pkt. procentowego do PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane