PKB Japonii wzrósł mocniej od prognoz

opublikowano: 14-11-2016, 06:53

Mocniejszy eksport i inwestycje domowe wsparły rozwój japońskiej gospodarki w minionym kwartale, donosi Reuters. Produkt Krajowy Brutto Kraju Kwitnącej Wiśni wzrósł w okresie lipiec-wrzesień 2016 r. o 2,2 proc. w ujęciu rocznym.

Odczyt jest zdecydowanie lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wyniku na poziomie 0,9 proc. i na tyle wysoki, że może powstrzymać rząd i władze monetarne przed uruchomieniem kolejnego programu stymulacyjnego. Kwartał wcześniej wzrost wyniósł 0,7 proc.

Zobacz więcej

Japonia

Bloomberg

Według zaprezentowanych w poniedziałek rządowych danych, dynamika PKB w ujęciu kwartalnym wyniosła 0,5 proc. w tym przypadku mediana oczekiwań specjalistów zakładała wynik rzędu 0,2 proc. 

 Eksport w minionym kwartale wzrósł o 2,0 proc. i był to najlepszy rezultat od kwartału kwiecień-czerwiec 2014 r. Co istotne napędzany był przez potencjalnie czynniki o charakterze nie jednorazowym, jak np. dostawy części do smartfonów.

Z kolei konsumpcja prywatna, odpowiadająca za blisko 60 proc. PKB zwiększyła się o 0,1 proc., w ujęciu kwartalnym notując brak zmiany. W tym przypadku negatywnie na poziom wydatków przełożyły się złe warunki pogodowe, w tym tajfuny, które ograniczyły wyjścia ludzi z domów, wydatki na odzież i ogólnie zakupy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy