PKM w Jaworznie nadal poszukuje udziałowca

Dominika Malik
opublikowano: 09-10-2001, 00:00

PKM w Jaworznie nadal poszukuje udziałowca

Unieważniony został przetarg na zakup 33 proc. udziałów Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie. Komisja negocjacyjna odrzuciła ofertę niemieckiej firmy BVG. Do 15 października oczekuje ona od zarządu spółki propozycji w sprawie kolejnych działań prywatyzacyjnych.

Proces prywatyzacyjny Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie, którego właścicielem jest gmina Jaworzno, został wstrzymany na czas nieokreślony. Komisja negocjacyjna unieważniła przetarg w sprawie zbycia pakietu 33 proc. udziałów spółki, stanowiącego równowartość około 2,1 mln zł. Niemiecka firma transportowa BVG z Berlina, która jako jedyna złożyła ofertę, nie uwzględniła istotnych warunków, zawartych w specyfikacji przetargowej.

— Rozmowy i prośby o skorygowanie jej propozycji nie przyniosły rezultatów. Stąd nasza decyzja. Nie zależy nam na szybkiej sprzedaży udziałów — wyjaśnia Marian Tarabuła, prezydent Jaworzna.

Nie spełnił warunków

Na złożenie wszystkich dokumentów BVG miał czas do 30 lipca. Termin ten został jednak przesunięty do 25 sierpnia, ponieważ inwestor pominął w procesie prywatyzacyjnym rolę gminy.

— Niemiecki przedsiębiorca musiałby dokonać zapłaty za nabyte udziały. Zakładał on jednak, że wszystkie środki finansowe, jakie planował wydać, w całości zainwestuje w przedsiębiorstwo — tłumaczy Tadeusz Fudała, prezes PKM.

Nieoficjalnie wiemy, że plany oferenta, który zainteresowany był kontrolą nawet ponad 50 proc. udziałów spółki, dotyczyły podniesienia jej kapitału oraz nakładów inwestycyjnych.

Zdaniem Mariana Tarabuły, mimo nieudanego przetargu, prywatyzacja firmy jest przesądzona i proces ten będzie kontynuowany. Do 15 października właściciel PKM czeka na propozycje zarządu spółki w sprawie dalszych kroków prywatyzacyjnych.

Gmina dopuszcza możliwość utworzenia spółki pracowniczej. Początkowo brano pod uwagę oddanie załodze jedynie 15-proc. pakietu. Teraz nie wyklucza się przekazania jej większej liczby udziałów.

Tabor do wymiany

Decyzja o prywatyzacji przedsiębiorstwa została podjęta m.in. z powodu jego niedoinwestowania. Dlatego też, wcześniej czy później będzie ono potrzebowało zastrzyku finansowego. Pozwoliłby on przede wszystkim na wymianę taboru.

PKM jest spółką od 1996 r. Jej kapitał zakładowy wynosi 6,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Malik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKM w Jaworznie nadal poszukuje udziałowca