PKN Orlen kupuje taniej przez internet

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-07-2005, 15:12

PKN Orlen wdraża system zakupów przez internet. Przedmiotem pierwszej elektronicznej transakcji był sprzętfiskalny dla stacji paliw spółki wraz z oprzyrządowaniem i serwisem.

PKN Orlen wdraża system zakupów przez internet. Przedmiotem pierwszej elektronicznej transakcji był sprzętfiskalny dla stacji paliw spółki wraz z oprzyrządowaniem i serwisem.

    W aukcji internetowej brali udział dostawcy, oferujący sprzęt spełniający wcześniej uzgodnione parametry - poinformowało PAP w piątek biuro prasowe płockiego koncernu.

    PKN Orlen podał, iż pełne systemowe wdrożenie internetowych zakupów, mające przynosić oszczędności na poziomie ponad 30 proc., a także gwarantujące szybkość i pełną przejrzystość transakcji, planuje na rok 2006.  

    "Szerokie stosowanie narzędzi informatycznych jest naturalnym kierunkiem rozwoju systemów wspierających proces zakupów. Zaprezentowany w lipcu nowy program redukcji kosztów +Optima+ przewiduje wypracowanie około 100 mln zł oszczędności w wyniku usprawnienia i centralizacji zakupów w PKN Orlen i grupie kapitałowej" - napisano w komunikacie biura prasowego spółki.

    W przyszłości aukcyjne zakupy płockiego koncernu obejmą większość grup asortymentowych, w których zapewniona jest porównywalność materiałów, jak na przykład: elementy wyposażenia biur, stacji paliw, sprzęt komputerowy, ale także niektóre dodatki chemiczne i surowce oraz niektóre usługi.

    "Formuła negocjacji elektronicznych, poza niższą ceną, przynosi wymierne oszczędności na kosztach transakcyjnych, wynikające z zaangażowania personelu i czasu. Przy dobrze przygotowanej aukcji można mieć też pewność, że wynegocjowany koszt jest optymalny. Koszty wynegocjowane podczas pierwszej aukcji były 30-40 proc. niższe. Dodatkową zaletą systemu jest fakt, iż negocjacjom mogą podlegać nie tylko ceny, ale także inne warunki transakcji, w tym długość gwarancji czy terminy płatności" - podał PKN Orlen. 

 Według danych płockiego koncernu, w przypadku wdrażanego systemu zakupów elektronicznych wskaźniki rynkowe z wielu branż wskazują na uzyskiwanie poziomu oszczędności w granicach od 10 nawet do 60 proc. w porównaniu z cenami płaconych wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PKN Orlen kupuje taniej przez internet