PKN Orlen spodziewa się niedługo ropy z Nigerii

opublikowano: 08-10-2018, 13:06

Prezes Daniel Obajtek powiedział, że PKN Orlen spodziewa się w listopadzie pierwszej w historii dostawy ropy z Nigerii. Zasygnalizował także import z innych nowych kierunków, pisze Reuters.

- Nigeria to nasze nowe źródło dostaw, które sprawdzamy – powiedział agencji Obajtek. – Obecnie ładunek 130 tys. ton nigeryjskiej ropy jest w drodze do Polski. Jest spodziewany w Naftoporcie w Gdańsku w połowie listopada – dodał.

Zobacz więcej

Daniel Obajtek

Fot. Marek Wiśniewski

Import ropy z Afryki ma zmniejszyć uzależnienie Polski od importu ropy z Rosji. Dostawy z tego kraju stanowią obecnie ok. 70 proc. całej ropy sprowadzanej przez PKN Orlen. W 2015 roku stanowiły 90 proc.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że jeśli testy potwierdzą zakładaną wydajność i marże na nigeryjskiej ropie, to kolejne dostawy z tego kraju staną się potencjalną opcją.

- Płyną do nas także tankowce z innych nowych kierunków, ale na tym etapie jest zbyt wcześnie aby o tym mówić – powiedział Reutersowi Obajtek. – Prowadzimy rozmowy o średnio- i długoterminowych kontraktach na dostawę ropy z różnymi stronami, w tym partnerami z USA – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu