PKN rozpoczyna przymusowy wykup akcji Możejek

opublikowano: 19-02-2007, 18:42

PKN Orlen pierwszy obowiązkowy wykup akcji Możejek przeprowadził od 2 do 15 stycznia tego roku. Po tym wezwaniu płocki koncern posiada łącznie 89,26 proc. akcji litewskiej rafinerii.

PKN Orlen, działając w porozumieniu z rządem Litwy, rozpocznie we wtorek 20 lutego przymusowy wykup akcji litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki), znajdujących się w posiadaniu mniejszościowych akcjonariuszy.

Jak poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe płockiego koncernu, przymusowy wykup będzie przeprowadzony według prawa litewskiego.

W pierwszym etapie procesu, który potrwa do 21 maja 2007 roku, akcjonariusze Możejek mają prawo, w wybranym przez siebie terminie, zawierać umowy sprzedaży posiadanych przez siebie akcji litewskiej rafinerii za pośrednictwem litewskiego biura maklerskiego SEB Vilniaus Bankas. Cena oferowana za jedną akcję wyniesie 10,25 litów.

Jeżeli pierwszy etap procesu nie doprowadzi do wykupienia wszystkich akcji od mniejszościowych akcjonariuszy, wówczas PKN Orlen zgodnie z zasadami przymusowego wykupu akcji według prawa litewskiego, wystąpi do sądu na Litwie o wydanie orzeczenia, na podstawie którego wszystkie akcje będące w posiadaniu mniejszościowych akcjonariuszy - innych niż rząd Litwy - staną się własnością płockiego koncernu za cenę 10,25 litów za jedną akcję.

"Procedura ta doprowadzi do nabycia przez PKN Orlen wszystkich, poza posiadanymi przez rząd Litwy, akcji Możejek" - poinformował płocki koncern.

W styczniu tego roku PKN Orlen złożył na giełdzie papierów wartościowych w Wilnie zlecenie nabycia wszystkich akcji Możejek, pozostających w rękach mniejszościowych akcjonariuszy. Zlecenie złożono w oparciu o podpisaną z rządem Litwy umowę o współpracy w zakresie obowiązkowego wykupu walorów litewskiej rafinerii.

PKN Orlen pierwszy obowiązkowy wykup akcji Możejek przeprowadził od 2 do 15 stycznia tego roku. Po tym wezwaniu płocki koncern posiada łącznie 89,26 proc. akcji litewskiej rafinerii.

PKN Orlen przejął w połowie grudnia 2006 roku kontrolny pakiet akcji rafinerii Możejki. Transakcję sfinalizowano na podstawie umów zawartych na przełomie maja i czerwca 2006 roku kupna przez płocki koncern pakietu akcji Możejek od Yukos International UK B.V. - 53,70 proc. za 1,49 mld USD oraz rządu Litwy - 30,66 proc. za sumę ponad 852 mln USD.

Według zapisów umów w posiadaniu rządu Litwy pozostanie 10 proc. akcji Możejek. Władze Litwy otrzymały 5-letnią opcję sprzedaży tego pakietu na rzecz PKN Orlen z zastrzeżeniem, iż jeśli opcja ta zostanie wykonana w przeciągu pierwszych 3 lat, cena oferowana za ten pakiet wyniesie 284 mln USD, a w przeciągu dwóch kolejnych lat - 278 mln USD.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane