PKO Bank Polski złapał wiatr w żagle

opublikowano: 13-11-2017, 22:00

Największy bank w Polsce dynamicznie rośnie. Ma najlepsze wyniki finansowe od lat.

Lider bankowości w Polsce dowodzi, że potrafi utrzymać kurs i rosnąć bardzo dynamicznie, nie pozostając w tyle z trendami. Na koniec III kw. tego roku grupa PKO Bank Polski wypracowała 902 mln zł zysku netto, który był wyższy od oczekiwań rynku — analitycy prognozowali go na poziomie 870,3 mln zł. W ujęciu kwartalnym zysk banku urósł o 5,3 proc., a w ujęciu rocznym o 17 proc.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

Jest to najlepszy wynik w ciągu ostatnich czterech lat i jednocześnie najwyższy w całym sektorze bankowym w kraju. Zdaniem analityków, gigant rośnie solidnie. Wyniki finansowe są imponujące, a koszty pod kontrolą. Skonsolidowany wynik na działalności biznesowej w III kw. sięgnął ponad 3,2 mld zł. W porównaniu z poprzednim kwartałem przychody wzrosły o 1,9 proc.

— PKO BP ma za sobą bardzo dobry kwartał. Bank wykazał organiczny wzrost z domieszką małej akwizycji [w grudniu zeszłego roku bank rozpoczął konsolidację spółki Raiffeisen Leasing, włączając ją w struktury całej grupy — red.] — komentuje Marta Jeżewska- Wasilewska, analityk Wood & Co Financial Service.

Na koniec września dynamika poprawy przychodów, a w szczególności wyników odsetkowego i prowizyjnego, jest dużo szybsza niż u najbliższych konkurentów.

— PKO Bank Polski radzi sobie dużo sprawniej z poprawą wyników finansowych niż drugi pod względem wielkości bank w Polsce — mówi Michał Sobolewski z Domu Maklerskiego BOŚ. W ujęciu kwartalnym PKO PB poprawił wynik odsetkowy o 3,9 proc., a wynik prowizyjny o 4,4 proc. W ujęciu rocznym oba wskaźniki wzrosły odpowiednio o 10,9 i 11,1 proc.

Zdaniem prezesa Zbigniewa Jagiełły, który skomentował wyniki finansowe w oficjalnym komunikacie, dzięki dynamicznemu rozwojowi działalności biznesowej, systematycznemu poprawianiu struktury wyników i konserwatywnemu podejściu do ryzyka PKO Bank Polski konsekwentnie zwiększa przewagę nad głównymi konkurentami i umacnia pozycję lidera polskiej bankowości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / PKO Bank Polski złapał wiatr w żagle