PKO BP oceni z automatu

ET
opublikowano: 03-09-2010, 00:00

Bank zmienia ofertę kredytową i wprowadza nowy system scoringowy. Ma być szybciej i prościej.

Bank zmienia ofertę kredytową i wprowadza nowy system scoringowy. Ma być szybciej i prościej.

Było dziewięć kredytów, zostały tylko dwa. Bank uznał, że nie ma sensu utrzymywać tylu bytów i przyciął ofertę kredytową dla małych i średnich firm (MSP). Obowiązuje od tego tygodnia.

— Z analiz wynikało, że nasi klienci korzystali głównie z różnych odmian dwóch kredytów: obrotowego i inwestycyjnego — mówi Wojciech Papierak, wiceprezes PKO BP.

W banku odpowiada za detal, ale podlegają mu również firmy o obrotach do 5 mln zł rocznie. Łącznie jest ich 400 tys. Gros to oczywiście mikrofirmy. To one też będą głównymi beneficjentami kolejnej zmiany wprowadzonej przez bank. PKO BP wreszcie wprowadza w pełni automatyczny system do oceny scoringowej klienta. Ułatwi to życie pracownikom banku, którzy nie będą już ręcznie musieli wyliczać zdolności kredytowej przedsiębiorcy, ale też firmom, bo cały proces będzie przebiegał znacznie szybciej. Bank obiecuje, że w przypadku mikrusów ubiegających się o kredyt do 500 tys. zł decyzja może zapaść w ciągu 1 dnia.

Kredyty dla MSP pod względem sprzedawanych wolumenów zajmują trzecie miejsce w portfelu detalicznym PKO BP, po gotówkowych i hipotecznych. W marcu tego roku znalazły się na drugim miejscu. Małe i średnie firmy pożyczyły wówczas 1 mld zł.

— Przeciętnie miesięcznie udzielamy około 700 mln zł kredytów — mówi Wojciech Papierak.

Zakłada, że w IV kwartale, czyli w okresie świątecznym, być może uda się osiągnąć sprzedaż na poziomie 1 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Partner

KRD

Patroni honorowi

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu