PKO BP pionierem w blockchainie

opublikowano: 18-09-2018, 22:00

O nowinkach w bankowości mówi się wiele, ale wdrożeń brakuje. Odważył się PKO BP, który zastosuje nową technologię przy wysyłce regulaminów.

5 mln klientów PKO Banku Polskiego (PKO BP), czyli ponad połowa obsługiwanych, otrzyma dokumenty wysłane drogą elektroniczną z zastosowaniem blockchain. W takiej postaci do odbiorców trafią nowe regulaminy produktowe. Zastosowanie blockchaina odpowiada wymogom tzw. trwałego nośnika, czyli narzędzia pozwalającego na przechowywanie informacji w sposób uniemożliwiający ich zmianę, czego nie zapewniały stosowane dotąd formy e-wysyłki. A bankom za niedopatrzenia w tym zakresie groziły już kary. Instytucje finansowe zaczęły więc szukać technologii, które pozwolą na zmniejszenie liczby papierowej korespondencji i sprostają nałożonym na nie wymogom bezpieczeństwa.

PKO BP zdecydował się na blockchain i w tym celu podpisał umowę ze start-upem Coinfirm, o czym “Puls Biznesu” informował w marcu 2018 r. Obecne wdrożenie blockchaina zostało wypracowane także we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową. Do potwierdzania autentyczności dokumentów wysyłanych drogą elektroniczną wykorzystywana będzie platforma Coinfirmu - Trudatum. Klienci w korespondencji otrzymają m.in. unikalny 64-znakowy identyfikator dokumentu oraz odnośnik do strony banku, na której — po jego wpisaniu — dostaną potwierdzenie autentyczności wraz ze wskazaniem daty ostatniej modyfikacji zapisu.

— Jest to pierwsze wdrożenie tzw. prywatnego blockchainu w banku. Zakładamy, że będzie to szkieletowa architektura dla kolejnych zastosowań tej technologii na rynku finansowym — zaznacza Adam Marciniak, wiceprezes PKO BP.

Dodaje, że przy jednorazowej wysyłce przyniesie to oszczędności na poziomie kilku milionów złotych. Ale przechodzenie od papierowej do cyfrowej komunikacji postępuje w banku również na innych płaszczyznach.

— Kilka miesięcy temu udostępniliśmy klientom możliwość składania drogą elektroniczną kolejnej grupy dyspozycji w zakresie obsługi produktów bankowych. Z takiej możliwości skorzystali już prawie 50 tys. razy. Wdrażamy także cyfrowe systemy upraszczające obsługę klientów w oddziałach oraz testujemy rozwiązania pozwalające np. na autoryzację w oddziale niektórych dyspozycji z wykorzystaniem wiadomości SMS — dodaje Adam Marciniak.

Dodatkowo PKO BP na początku 2018 r. powołał Centrum Kompetencyjne Bockchain, w którym prowadzone są prace badawczo-rozwojowe dotyczące rozwoju tej technologii i jej wdrażania. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy