PKO BP: Polskie obligacje odreagują

opublikowano: 07-02-2017, 15:00

Sprzyjające warunki rynkowe, a także klimat zagraniczny, powinny pozwolić na dalsze odreagowanie na rynku polskich obligacji skarbowych, uważają Mirosław Budzicki i Arkadiusz Trzciołek, analitycy PKO BP.

Prognozują oni co prawda stabilizację notowań papierów o krótszym terminie wykupu, ale rentowność tych o dłuższym terminie powinna spaść co najmniej o 10 pkt. baz., prognozują eksperci. 

„Wsparciem dla polskiego rynku długo powinno się również okazać najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe powinny zostać utrzymane bez zmian, a retoryka powinna wskazywać na kontynuację polityki „wait and see”. Ostatnie wystąpienia publiczne członków rady wskazują, że widoczne odbicie inflacji nie jest powodem do podwyżek stóp, gdyż wynika z czynników niebazowych” – napisali analitycy PKO BP w nocie do klientów banku.

Na to nakłada się dość niemrawe tempo, w jakim amerykańska Rezerwa Federalna zabiera się za zacieśnianie polityki pieniężnej. 

„Brak sygnałów co do momentu kolejnej podwyżki stóp procentowych może sugerować brak ruchu podczas następnego posiedzenia w marcu. Rynek obecnie wycenia kolejną podwyżkę stóp w USA w czerwcu 2017 r.” – zaznaczono.

Równie gołębie sygnały płyną ze strony Europejskiego Banku Centralnego, a 

przede wszystkim od prezesa Mario Draghiego.

„Podczas wystąpienia w Parlamencie Europejski Draghi podtrzymał swoją wcześniejszą tezą wskazując, że obserwowany wzrost inflacji jest przejściowy i wynika przede wszystkim z wyższych cen ropy. Dlatego EBC nie zamierza zacieśniać swojej polityki monetarnej z tego powodu” – dodano. 

Rentowność 10-letniej polskiej obligacji skarbowej

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKO BP: Polskie obligacje odreagują