PKO BP pozwoli KGHM zwiększyć zyski

Beata Tomaszkiewicz
20-12-2001, 00:00

Zdaniem Henryki Pieronkiewicz, prezes PKO BP, co piątą złotówkę bank zarabia na klientach korporacyjnych.

„PB”: Jaki jest udział PKO BP w rynku finansowania przedsiębiorstw?

Henryka Pieronkiewicz: Szacujemy go na około 6 proc., jednak nasz udział w wartości kredytów udzielonych w organizowanych przez nas konsorcjach jest ponad dwukrotnie wyższy. Natomiast jesteśmy liderami w obsłudze jednostek samorządu terytorialnego, nasz udział w tym rynku wynosi blisko 20 proc. Zajmujemy nadal pierwsze miejsce pod względem liczby emisji obligacji komunalnych.

Jaki udział w rynku korporacyjnym chce osiągnąć PKO BP?

W 2003 r. bank zamierza zwiększyć udział w rynku depozytów największych firm do 8,6 proc., a w rynku kredytów dla firm do 7 proc.

Jaka część tegorocznego zysku będzie pochodziła z działalności na rynku korporacyjnym?

Szacujemy, że co piąty zarobiony w tym roku złoty będzie pochodził z działalności na tym rynku. Ogółem spodziewamy się uzyskać na nim ponad 240 mln zł.

Jak wygląda współpraca PKO BP z KGHM?

Początkiem współpracy było zorganizowanie i podpisanie w kwietniu umowy kredytu konsorcjalnego dla Telefonii Lokalnej na kwotę 800 mln złotych. Dzisiejsza transakcja jest kontynuacją współpracy.

W którą stronę będzie w 2002 roku rozwijał się bank?

Rozwiniemy np. jeszcze bardziej ofertę instrumentów pochodnych, zabezpieczających interesy klientów korporacyjnych przed ryzykiem kursowym.

Z czego PKO BP czerpie tak wysokie zyski? Stopy procentowe spadają, a to powoduje spadek dochodów z prowizji i marży odsetkowych.

W 2001 r. bank znacznie obniżył koszty działania w sumie o 0,8 proc. Przy zakładanej obniżce inflacji daje to oszczędności rzędu 7 proc. Dobre efekty zaczyna przynosić realizacja programu restrukturyzacyjnego. Bank stara się proponować bardziej wysublimowane usługi, które charakteryzują się wyższą wartością dodaną. To np. usługi doradcze w zakresie zarządzania płynnością i ryzykiem finansowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKO BP pozwoli KGHM zwiększyć zyski