PKO BP uruchomił pierwszy bankomat dla niewidomych

PAP
opublikowano: 02-11-2010, 16:21

PKO Bank Polski uruchomił w podwarszawskich Laskach bankomat z funkcjami, umożliwiającymi korzystanie z niego przez osoby niewidome i niedowidzące. Urządzenie posiada możliwość komunikacji głosowej oraz napisy w języku Braille'a - poinformował we wtorek bank.

Bankomat został zainstalowanych w pobliżu ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach.

Wszystkie ważne elementy bankomatu są opisane w języku Braille'a, a po podłączeniu słuchawek klienci słyszą odpowiednie komunikaty. W sytuacji, gdy słuchawki nie są używane, bankomat działa jak standardowe urządzenie.

Jak poinformował Maciej Chlebowski z PKO BP, głosowe przekazywanie instrukcji zapewnia osobom niewidomym i niedowidzącym dyskrecję i poczucie bezpieczeństwa.

Bank podkreśla, że urządzenie zainstalowano na wniosek Prezesa Polskiego Związku Niewidomych w Laskach, Józefa Markiewicza.

Jest to następny krok do pełnej integracji i samodzielności tej grupy. Niewidomi, którzy korzystali już z bankomatu w Laskach, podkreślali, że instrukcja słowna, jak i oznaczenia w alfabecie Braille'a są jasne i zrozumiałe. Sam - będąc osobą niewidomą - również skorzystałem z bankomatu i byłem pozytywnie zaskoczony jego funkcjonalnością - powiedział Józef Markiewicz.

Decyzje o instalowaniu kolejnych bankomatów z funkcjami dla osób niewidomych i słabo widzących będą podejmowane po przeprowadzeniu testów funkcjonalności w Laskach. Dopiero po okresie testów, bank określi skalę rozwoju tego typu urządzeń - poinformował też we wtorek PAP Zespół Prasowy PKO BP.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane