PKO BP: w danych o PKB na plus zaskoczyły inwestycje

  • PAP
opublikowano: 30-01-2023, 14:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W 2022 r. na plus zaskoczyły inwestycje, rosnąc o 4,6 proc. - wskazali analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o PKB. Ich zdaniem zaskakująco mocny popyt inwestycyjny oraz popyt zewnętrzny są obecnie kluczowe dla całej gospodarki.

Jak poinformował w poniedziałkowym szacunku Główny Urząd Statystyczny, Produkt Krajowy Brutto Polski w 2022 r. wzrósł o 4,9 proc., po wzroście o 6,8 proc. w 2021 r.

"Rok 2022 zakończył się mocnym akcentem w realnej gospodarce" - stwierdzili analitycy PKO BP. Zwrócili uwagę, że w samym 4 kwartale 2022 r. dynamika PKB wyniosła 2,2 proc. rdr wobec 3,6 proc. rdr w 3 kwartale 2022 r.

"Szacunkowy wzrost PKB w 4 kwartale 2022 r., po wyeliminowaniu czynników sezonowych, uplasował się w okolicach zera (po wzroście o 1,0 proc. k/k sa w 3 kwartale 2022 r.)" - wskazano.

Według analityków PKO BP, mimo wyższego od oczekiwań wzrostu gospodarczego, opublikowane szczegóły PKB potwierdzają, że "struktura wzrostu gospodarczego staje się coraz mniej inflacjogenna". Jak wyjaśnili, dane pokazały silny wzrost popytu krajowego – w całym 2022 r. o 5,5 proc., przy czym konsumpcja prywatna wzrosła o 3,0 proc., natomiast "inwestycje zaskoczyły in plus, rosnąc o 4,6 proc."

W opinii ekspertów banku dane sugerują, że w samym 4 kwartale 2022 r. konsumpcja prywatna spadła o 1,7 proc. rdr (przy przedziale oszacowań -1,9/-1,5 proc.), a inwestycje wzrosły o 5,2 proc. rdr (przedział oszacowań 5,1-5,3 proc. rdr).

W strukturze wzrostu, jak zaznaczyli, wyróżnia się dodatni wkład zapasów (szac. 1,4 pp w 4 kw. 22 r., wobec 2,2 pp w 3 kw. 22r), "sygnalizujący m.in., że zmiana modelu produkcji z just-in-time na just-in-case zagościła na dobre w przedsiębiorstwach w Polsce".

Według szacunków ekspertów wkład eksportu netto do wzrostu PKB utrzymał się na poziomie z 3 kw. 2022 r. (0,6 pp.). "Spodziewamy się pozytywnej niespodzianki po stronie ożywienia w sektorze eksportowym na koniec roku (m.in. wzrost produkcji w motoryzacji, odzwierciedlający coraz mniejsze ograniczenia podażowe)" - prognozują.

"Zaskakująco mocny popyt inwestycyjny oraz popyt zewnętrzny grają teraz pierwsze skrzypce, jeżeli chodzi o całą gospodarkę. To zapewne efekt czynników strukturalnych, które skutecznie neutralizują cykliczne spowolnienie rozlewające się po globalnej gospodarce" - ocenili.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane