Czytasz dzięki

PKO BP zainteresowane konsolidacją z PZU

PAP
opublikowano: 19-07-2007, 17:57

PKO BP jest zainteresowane konsolidacją z  PZU, którą zapowiedział w czwartek premier Jarosław Kaczyński. PZU natomiast nie komentuje pomysłu na tworzenie grupy. Największy mniejszościowy akcjonariusz PZU - Eureko uważa, że dyskusja na ten temat jest przedwczesna.

"W udany sposób prowadzona jest obrona PZU. Jest planowana wielka konsolidacja PZU - PKO (PKO BP - PAP); chcemy stworzyć wielki podmiot w sferze finansów, w tym wypadku nie publicznych, tylko prywatnych, który będzie bardzo istotnym ośrodkiem polskiej siły w naszym życiu gospodarczym" - podkreślił premier, podsumowując na czwartkowej konferencji prasowej rok działań swojego rządu.

Rzecznik prasowy PKO BP Marek Kłuciński powiedział, że idea konsolidacji jest "słuszna". "Jest jednak za wcześnie, by mówić o szczegółach, ze względu na nieuregulowaną sprawę sporu między akcjonariuszami PZU. Dopiero po rozwiązaniu tej kwestii będzie można mówić o dalszych krokach" - dodał.

Jeszcze pod koniec czerwca br. nowy prezes PKO BP Rafał Juszczak pozytywnie wypowiadał się o możliwości połączenia PKO BP z PZU. "Może to nie jest wybór, może to po prostu będzie konieczność" - mówił wówczas Juszczak w TVN24.

Rzecznik prasowy PZU Tomasz Brzeziński, pytany, czy zarząd PZU został o planach konsolidacji poinformowany i czy uczestniczy w pracach nad tymi planami, powiedział, że pytania w sprawie konsolidacji PZU i PKO BP należy kierować do resortu skarbu. "Zarząd PZU nie jest uprawniony, by na nie odpowiadać" - dodał.

Do chwili nadania tej depeszy PAP, nie otrzymała komentarza Ministerstwa Skarbu Państwa w sprawie konsolidacji.

Prezes Eureko Polska Michał Nastula powiedział, że dopóki nie ma rozstrzygnięcia konfliktu wokół PZU, jakakolwiek dyskusja na temat ewentualnych zmian kapitałowych w spółce jest przedwczesna. "Należy pamiętać, że znajdujemy się w sytuacji, w której MSP przegrało pierwszy etap postępowania arbitrażowego oraz dwie sprawy sądowe w Belgii, a na jesieni czeka nas rozpoczęcie drugiego etapu procesu przed Trybunałem".

Pomysły na stworzenie grupy z PKO BP i PZU pojawiają się od kilku lat. W marcu 2004 r. plany Narodowej Grupy Finansowej przedstawiał minister skarbu Zbigniew Kaniewski. W kwietniu 2004 ówczesny prezes PKO BP Andrzej Podsiadło, jeszcze przed wprowadzeniem banku na giełdę, mówił, że PKO BP mogłoby przejąć od 10 do 30 proc. akcji PZU. Podkreślał jednak wówczas, że najpierw niezbędne jest rozwiązanie konfliktu akcjonariuszy w PZU.

Kolejny minister skarbu, Jacek Socha, zwracał uwagę, że giełdowy debiut PKO BP oraz zakończenie konfliktu z akcjonariuszami winny poprzedzić ewentualne tworzenie grupy. W listopadzie 2004 r. rozpoczęły się giełdowe notowania PKO BP.

W październiku ub.r. obecny prezes NBP, a wówczas pełniący obowiązki prezesa PKO BP Sławomir Skrzypek, określił się jako zwolennik stworzenia grypy z PKO BP i PZU.

W styczniu br. minister skarbu Wojciech Jasiński mówił, że kierowany przez niego resort nie pracuje nad utworzeniem grupy bankowo-finansowej z PZU, PKO BP oraz związanego z PKO BP Banku Pocztowego. Skarb Państwa ma obecnie 51,49 proc. akcji PKO BP.

W listopadzie 1999 r. 30 proc. akcji PZU zostało kupionych przez holenderskiego inwestora - Eureko w konsorcjum z BIG BG (obecnie Bank Millennium). Na przełomie 2004/2005 Eureko odkupiło pakiet akcji PZU posiadany przez Bank Millennium, skupowało także akcje pracownicze. Obecnie holenderski inwestor ma 33 proc. minus jedna, akcji PZU. Na podstawie aneksu do umowy prywatyzacyjnej Eureko miało kupić kolejny pakiet 21 proc. akcji PZU.

W 2002 r. rząd zdecydował jednak, że zachowa kontrolę nad PZU. W sierpniu 2005 r. Eureko wygrało w Trybunale Arbitrażowym w Londynie, sprawę, w której zarzucało Polsce naruszenie polsko- holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Polski rząd w ub.r. przegrał dwa procesy przed belgijskimi sądami, w których kwestionował możliwość zajmowania się sprawą przez Trybunał oraz wybór jednego z sędziów. W styczniu br. Polska wniosła apelacje od obu tych spraw. Skarb Państwa ma 55,09 proc. akcji PZU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

COFACE

Polecane