PKO /Handlowy PTE dopłaci około 17 mln zł do OFE

Katarzyna Ostrowska
03-04-2002, 00:00

W ciągu ostatnich 24 miesięcy inwestycji zmiana jednostki funduszy emerytalnych wyniosła zaledwie 13,224 proc. Po raz trzeci nie wypracował minimalnej stopy zwrotu Bankowy OFE. Jednak PKO/Handlowy PTE dopłaci mniej niż przewidywał — 17 mln zł zamiast 25 mln zł.

Bardzo dobre wyniki funduszy emerytalnych w styczniu pozwoliły im osiągnąć w pierwszym kwartale 4,32-proc. stopę zwrotu. Najlepiej wypadły fundusze ING NN i Sampo, najgorzej Pekao i Kredyt Banku.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy roku WIG wzrósł natomiast o 7,93 proc., a WIG 20 o 10,82 proc.

Średnia stopa zwrotu OFE wyniosła w styczniu aż 5,2 proc. Luty nie okazał się już tak dobry. Średnia zmiana wartości jednostki wyniosła minus 1,07 proc. Odmiennie niż w styczniu, wszystkie fundusze zanotowały wówczas spadek jej wartości. W marcu sytuacja okazała się nieco lepsza niż w lutym. Średnia zmiana jednostki wyniosła około 0,2 proc. WIG w marcu spadł natomiast o 1,65 proc., a WIG 20 — o 2,10 proc. Najlepszy wynik osiągnęły fundusze Skarbiec-Emerytura i Bankowy, najgorszy — Pekao i Dom.

— W porównaniu z giełdą wyniki funduszy są dobre, biorąc pod uwagę ich średnie zaangażowanie w akcje wynoszące 30 proc. Sądzę, że gdyby fundusze działały pod większą presją, że za chwilę będą musiały przekazać pieniądze na wypłaty, przesunęłyby inwestycje w kierunku papierów dłużnych. Dziś tej presji jeszcze nie ma — mówi Tadeusz Gacyk, wiceprezes PTE Dom.

Nadzór emerytalny poda niebawem czwarte oficjalne wyliczenia minimalnej i średniej stopy zwrotu. W grudniu fundusze wypracowały na tyle wysokie stopy zwrotu, że nikt z akcjonariuszy PTE nie musiał dopłacać, jak to było w przypadku dwóch pierwszych wyliczeń.

Średnia arytmetyczna stopa zwrotu w okresie od 31 marca 2000 r. do 29 marca 2002 r. wyniosła 13,224 proc., a minimalna 6,612 proc. Są to najniższe wypracowane przez OFE wyniki za 24 miesiące inwestycji.

W tym okresie WIG zniżkował aż o 29,3 proc., a WIG 20 — o 41,2 proc. Najlepiej wypadły fundusze PZU Złota Jesień, Polsat oraz Zurich. Bankowy OFE po raz trzeci zaś nie wypracował minimalnej wymaganej stopy zwrotu. PTE dopłaci więc w tym miesiącu około 17 mln zł. Jednak najczarniejsze prognozy przewidywały dopłatę wysokości nawet 25 mln zł.

— Na dopłatę wpłynął fakt, że dwa lata temu osiągnęliśmy najwyższą jednostkę. Ubiegły rok okazał się z kolei niepomyślny dla wszystkich inwestorów. Nie udało się nam w tak krótkim okresie tego roku odrobić ubiegłorocznych strat — mówi Ewaryst Zagajewski, dyrektor biura inwestycji w Bankowy OFE.

Od początku roku OFE dostały z ZUS 2,57 mld zł. W marcu było to 944,08 mln zł, w lutym — 556,5 mln zł, a w styczniu — 1068 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKO /Handlowy PTE dopłaci około 17 mln zł do OFE