PKP Cargo przegrały bój o 14 mln zł

opublikowano: 28-10-2018, 22:00

Lider przewozów towarowych ma zapłacić karę za blokowanie konkurencji — uznał sąd antymonopolowy w Warszawie.

Rację miał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który stwierdził w 2015 r., że PKP Cargo łamały prawo, utrudniając działalność konkurencji. Sąd utrzymał jego decyzję i karę wysokości 14,2 mln zł. PKP Cargo czeka na pisemne uzasadnienie wyroku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Po zapoznaniu się z nim zdecyduje, czy odwoła się do sądu apelacyjnego.

Urząd antymonopolowy został poinformowany przez katowicką firmę spedycyjną CTL Logistics, że PKP Cargo nadużywa pozycji dominującej na krajowym rynku towarowych przewozów kolejowych i odmawia CTL Logistics świadczenia usług przewozowych „na zasadach szczególnych”. Chodziło o odmowę zawarcia umowy przewidującej szczególne upusty cenowe od taryfy towarowej PKP Cargo. Potentat przewozowy odmawiając CTL Logistics takiej współpracy powoływał się na wprowadzone u siebie w 2006 r. „Zasady sprzedaży usług przewozowych”, które umożliwiały mu odmawianie współpracy z firmami uznanymi za konkurentów.

Prezes UOKiK wszczął postępowanie. Kolejowy potentat od początku kwestionował stawiane mu zarzuty, twierdząc, że jego zasady sprzedaży nie mogły być barierą dla konkurencji. Ponadto starał się przekonywać, że zaskarżone przez CTL Logistics zasady sprzedaży były obiektywnie uzasadnione i „wynikały z nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez konkurentów, będących jednocześnie jej klientami”. Prezes UOKiK nie podzielił tych argumentów. Doszedł do wniosku, że PKP Cargo bezprawnie nadużywały pozycji dominującej i blokowały rozwój konkurencji. W 2015 r. szef urzędu wydał decyzję, w której stwierdził łamanie prawa i nałożył surową karę finansową. Ukarana firma odwołała się do SOKiK. Niestety, sąd nie podzielił jej argumentów.

To już druga sprawa UOKiK kontra PKP Cargo na tle utrudniania działalności CTL Logistics. Pierwsza zakończyła się w 2014 r. prawomocnym wyrokiem nakazującym PKP Cargo zapłatę kary wysokości aż 60 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy