PKP: obligacje będą w trzech transzach

Cezary Pytlos
opublikowano: 09-03-2001, 00:00

PKP: obligacje będą w trzech transzach

Przetarg na organizatora emisji spodziewany jest w marcu

Zaplanowana przez zarząd PKP emisja obligacji, na łączną kwotę 1,7 mld zł, odbędzie się nie w czterech, lecz trzech transzach. Jeszcze w tym miesiącu, a najpóźniej w kwietniu, powinien zostać ogłoszony przetarg na firmę, która zajmie się jej przygotowaniem.

Przedstawiciele PKP zastrzegają, że jeszcze nie zapadły wiążące decyzje w sprawie emisji obligacji. A można się ich spodziewać natychmiast po sfinalizowaniu rozmów z wyłonionym niedawno konsorcjum bankowym, które udzieli kolejowemu przewoźnikowi kredytu na kwotę 700 mln zł. Umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu.

— Pierwsza transza środków, pochodzących z emisji obligacji, powinna wpłynąć do nas w drugiej połowie 2001 roku — mówi Roman Hajdrowski, rzecznik PKP.

Zarząd narodowego przewoźnika zamierza wyemitować papiery na łączną kwotę 1,7 mld zł.

— Emisja obligacji odbędzie się nie jak planowano w czterech transzach, lecz w trzech — dodaje.

Przetarg na organizatora

Ostatnia transza wpłynie do PKP w pierwszej połowie 2002 roku.

Nie wiadomo kto przygotuje emisję. Firma zostanie wyłoniona w przetargu, który powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym, a najpóźniej w przyszłym miesiącu.

— Prace nad przygotowaniem programu emisji obligacji są już zaawansowane. Przeprowadziliśmy już nawet sondaż krajowych i zagranicznych banków inwestycyjnych. Decyzja o terminie ogłoszenia przetargu powinna zapaść w ciągu najbliższych dni — twierdzi Roman Hajdrowski, rzecznik prasowy PKP.

Wiadomo, że emisję ma zagwarantować Skarb Państwa, który zabezpieczy swoje wierzytelności akcjami lub udziałami w spółkach wyodrębnianych z PKP. Dotychczas z działalności kolei w osobne spółki (z docelowym planem ich sprywatyzowania) wydzielono Warszawską Kolej Dojazdową i Szybką Kolej Miejską z Trójmiasta. Do końca pierwszego kwartału wyodrębnione zostaną kolejne podmioty — Ferpol, Farmacja, Polres oraz Elektroenergetyka i Teleinformatyka Kolejowa.

Środki dla zwalnianych

Środki, pochodzące z emisji obligacji, będą przechowywane na specjalnie otwartym w tym celu, oprocentowanym rachunku bankowym PKP SA w Banku Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z zapisami ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP, będą one sukcesywnie przeznaczane m.in. na spłatę kredytów bankowych, świadczenia przedemerytalne dla zwalnianych osób, zapewnienie ciągłości eksploatacji czy też dofinansowanie regionalnych przewozów pasażerskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKP: obligacje będą w trzech transzach