PKP PLK powalczą o dofinansowanie unijne

Spółka ogłasza przetargi na inwestycje warte prawie 6 mld zł. Znaczną część funduszy planuje pozyskać z programu Łącząc Europę.

Zamrożenie Krajowego Programu Odbudowy przez Unię Europejską oraz przedłużające się prace dotyczące uruchomienia innych programów dotacyjnych spowodowały lukę przetargową na kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) planują ją wypełnić.

– Ogłaszają przetargi o wartości prawie 6 mld zł - informuje Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK zakłada, że źródłem finansowania będą głównie dotacje z konkursu realizowanego w ramach programu Łącząc Europę (CEF). Termin składania wniosków mija 19 stycznia 2022 r. Dofinansowanie z CEF może sięgnąć 1,3 mld EUR, co stanowi około 55 proc. dostępnej w konkursie puli. Ireneusz Merchel prognozuje, że w konkursie planowanym za rok, PKP PLK będą w stanie złożyć wnioski nawet o dwukrotnie wyższej wartości.

Rozstrzygnięcie bieżącego konkursu jest planowane w czerwcu tego roku, a wyłonienie zwycięzców przetargów- jesienią. Wówczas wykonawcy będą mogli otrzymać zaliczki i zamawiać materiały od głodnych zamówień dostawców.

W ramach przetargów dofinansowanych z CEF, PKP PLK planują przeprowadzić inwestycje na liniach Będzin-Piotrowice, Piotrowice-Tychy, Tychy-Most Wisła, Zabrzeg-Zebrzydowice oraz na Obwodnicy Poznania. Oprócz tego ogłoszą także postępowanie na przebudowę stacji Słupsk. Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej uważa, że modernizacja wielu z tych odcinków ma duże znacznie dla poprawy warunków ruchu towarowego. Ich realizacja została dopisana do bieżącego Krajowego Programu Kolejowego, mimo że dotyczy nowej perspektywy. Zdaniem Jakuba Majewskiego konieczne natomiast jest przedstawienie nowego programu, określającego harmonogram realizacji wszystkich, planowanych w tej perspektywie inwestycji.

Przedstawiciele resortu infrastruktury i PKP PLK są przekonani, że projekty w konkursie CEF zostaną pozytywnie ocenione. Dotychczas kolejowa spółka była liderem w pozyskiwaniu dofinansowania z tego instrument. Już realizuje 28 projektów o wartości 20 mld zł, w tym 15 mld zł z CEF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane