PKP zarobiły 125 mln zł na nieruchomościach

PAP
06-01-2010, 16:00

541 przetargów na nieruchomości o wartości około 529 mln zł ogłosiła przez jedenaście miesięcy 2009 r. spółka PKP S.A. - poinformował w środę rzecznik firmy Michał Wrzosek. Przychody ze sprzedaży nieruchomości sięgnęły w zeszłym roku 125 mln zł.

Jak poinformował Wrzosek, w 2009 r. spółka rozstrzygnęła 105 przetargów, o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. "Do spółki należy około 100 tys. ha gruntów, z czego 83 tys. ha znajduje się pod liniami kolejowymi. Do wykorzystania pozostaje więc 17 tys. ha. Kilka tysięcy zostało już sprzedane, a kilkanaście tysięcy jeszcze czeka na nabywców" - wyjaśnił.

Przychody ze sprzedaży nieruchomości sięgnęły w zeszłym roku 125 mln zł.
Zobacz więcej

Przychody ze sprzedaży nieruchomości sięgnęły w zeszłym roku 125 mln zł.

Rzecznik dodał, że przygotowanie działki do sprzedaży może trwać nawet dwa lata. Wyjaśnił, że nie wszystkie nieruchomości PKP S.A. mają uregulowany status prawny. "Kiedy budowano w Polsce kolej, niezbyt się przejmowano, na czyjej ziemi kładzie się tory. Trzeba więc uregulować status prawny gruntu, założyć księgę wieczystą, wydzielić działki, dokonać podziału na mapach geodezyjnych. Jeżeli są jakieś roszczenia, to sprawę rozstrzyga sąd" - powiedział Wrzosek.

Aż 80 proc. nieruchomości PKP S.A. sprzedały w województwach mazowieckim, śląskim i łódzkim. Spółka nie tylko sprzedaje nieruchomości, ale też przekazuje je samorządom. W zeszłym roku samorządy przejęły od spółki grunty o wartości 15 mln zł - poinformował Wrzosek.

Rzecznik powiedział też, że do spółki należy około 50 tys. mieszkań w całym kraju. "W 2001 r. było ich ok. 100 tys. Te, które jeszcze zostały są w gorszym stanie technicznym, albo trudniej znaleźć na nie nabywców, ponieważ na przykład znajdują się w budynkach dworcowych. Sprzedanie ich zajmie więc na pewno jeszcze kilka lat" - zaznaczył.

Jak poinformował rzecznik, przychody ze sprzedaży nieruchomości zostały przekazane na obsługę zadłużenia historycznego PKP S.A. po przedsiębiorstwie państwowym PKP. Roczne koszty obsługi tego zadłużenia wynoszą ok. 900 mln złotych. "Ten dług jeszcze niedawno wynosił ok. 7,5 mld zł, teraz jest to już ok. 6 mld zł, bo zadłużenie jest systematycznie spłacane" - dodał.

Spółka PKP S.A. powstała w 2001 r. w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / PKP zarobiły 125 mln zł na nieruchomościach