Czytasz dzięki

PKP zrealizowały 18 inwestycji na dworcach

PAP, DI
opublikowano: 08-08-2020, 14:26

W Programie Inwestycji Dworcowych, który zakłada przebudowę lub budowę około 200 dworców, PKP SA zakończyły inwestycje na 18 obiektach, a kolejne 75 znajduje się w trakcie realizacji.

"Kolejnych 76 dworców jest na etapie procesu projektowania, a 20 przygotowujemy do inwestycji" - dodał rzecznik kolejowej spółki Michał Stilger.

Transport kolejowy, tory
Zobacz więcej

Transport kolejowy, tory fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

Stilger przypomniał, że wartość całego programu szacowana jest na ponad 2 mld zł brutto.

Większość inwestycji (około 75 proc.) zostanie sfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia oraz Regionalnego Programu Operacyjnego. Środki na pozostałe inwestycje będą pochodziły z budżetu państwa oraz środków PKP SA.

Program Inwestycji Dworcowych jest największym w historii PKP SA. Ma przede wszystkim podnieść jakość obsługi podróżnych na dworcach w mniejszych miejscowościach. Część większych dworców modernizowana była już w ramach wcześniejszych programów.

Ważną grupę stanowią dworce położone w miastach satelickich, na terenie największych polskich aglomeracji, ale na liście dworców objętych programem znalazły się także obiekty w większych miastach - m.in. w Białymstoku, Olsztynie, Kielcach czy Poznaniu (przebudowa tzw. starego dworca głównego). Największą inwestycją PID o wartości prawie 100 mln zł jest kompleksowa modernizacja zabytkowego dworca Gdańsk Główny.

W latach 2016-2020 oddano już do użytku 18 obiektów o łącznej wartości 174 mln zł brutto.

Około połowa spośród wszystkich dworców ujętych w PID jest objęta ochroną konserwatorską. Dzięki inwestycjom PKP SA zabytkowym obiektom przywracana jest dawna świetność, a pasażerowie zyskują nowe funkcjonalności, m.in. w postaci udogodnień dla osób o ograniczonej mobilności.

W ramach PID powstają także nowe obiekty, tzw. Innowacyjne Dworce Systemowe, które są autorskim projektem PKP SA. Program ten zakłada budowę nowych, parterowych budynków z zastosowaniem proekologicznych rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne, odzysk wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED, pompy ciepła. Innowacyjne Dworce Systemowe najczęściej zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym wymogom podróżnych. Do 2023 roku spółka w całym kraju zamierza wybudować około 40 tego typu dworców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane