PKPP: Inwestycje zagraniczne wzrosną w br. o 15-20 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-01-2005, 14:53

Inwestycje zagraniczne w Polsce wzrosną w 2005 r. o 15-20 proc., a inwestycje firm krajowych będą wyższe o ponad 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego - prognozuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan.

Inwestycje zagraniczne w Polsce wzrosną w 2005 r. o 15-20 proc., a inwestycje firm krajowych będą wyższe o ponad 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego - prognozuje Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan. 

"Wzrost ten będzie widoczny w II połowie tego roku. Ze strony firm zagranicznych będzie to opóźniony efekt akcesji Polski do UE" - powiedział na czwartkowej konferencji ekspert PKPP Stanisław Kubielas.

Według niego, wzrost inwestycji zagranicznych pociągnie za sobą zwiększenie nakładów inwestycyjnych przez firmy polskie, które nie będą chciały przegrać konkurencji. Poza tym rodzime firmy do tej pory gromadziły środki, które muszą w końcu zainwestować.

Według Małgorzaty Krzysztoszek z PKPP, wzrost inwestycji mógłby nastąpić już teraz, gdyby Rada Polityki Pieniężnej zmieniła nastawienie w polityce pieniężnej z restrykcyjnego na neutralne, nawet gdyby nie oznaczało to podjęcia konkretnych kroków i było jedynie zapowiedzią intencji RPP. Przedsiębiorców powstrzymuje przed rozwojem inwestycji restrykcyjne nastawienie Rady. 

PKPP Lewiatan opublikowała w czwartek swój Indeks Biznesu, który wskazuje na możliwość przejściowego osłabienia wzrostu gospodarczego w I kwartale tego roku. Zbyt wolno rosnące na początku roku inwestycje nie zrekompensują słabnącej konsumpcji i możliwego przyhamowania dynamiki eksportu. Jednak ogólnie oczekiwania na ten rok nie są gorsze w stosunku do roku zeszłego.

W I kwartale indeks osiągnie 51 pkt, a w I półroczu - 56 pkt. W całym 2005 r. Indeks Biznesu PKPP Lewiatan będzie miał wartość 58 pkt.

Indeks powstaje na podstawie prognoz koniunktury dokonanych przez czołowych polskich ekonomistów. Jest liczony w skali 100-punktowej, w której 50 punktów odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5-4,5 proc. PKB.

Bohdan Wyżkinikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zwrócił uwagę, że przejściowe obniżenie koniunktury w I kw. jest związane z tzw. efektem bazy, czyli porównaniem koniunktury w I kw. tego i ubiegłego roku. W I kw. będzie trudno powtórzyć wzrost, który miał miejsce na początku zeszłego roku i miał związek z bliskim wstąpieniem do UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKPP: Inwestycje zagraniczne wzrosną w br. o 15-20 proc.