Czytasz dzięki

Płaca minimalna doczekała się konkretu

opublikowano: 14-06-2018, 17:16
aktualizacja: 14-06-2018, 17:17

Rząd wypracował wspólne stanowisko w sprawie wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku. Kontrowersji brak, ale to na razie propozycja.

Wzrost płacy minimalnej z 2100 do 2220 zł w 2019 r. – taką propozycję przedstawił ostatecznie rząd Radzie Dialogu Społecznego. Wypracowanie wspólnego stanowiska w tej sprawie wymagało ustępstw, w szczególności Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które w ubiegły piątek wyszło z inicjatywą podwyżki do 2250 zł. Propozycji nie przyklasnęli w szczególności przedstawiciele Ministerstwa Finansów, ale nie tylko. 

Złoty, pensja
Zobacz więcej

Złoty, pensja fot. ARC

150 zł, o które w ciągu roku miałaby wzrosnąć stawka minimum, za „za dużo” uważali także ekonomiści (pisaliśmy o tym we wtorkowym tekście „Płacę minimalną podnośmy z umiarem”). Mniej w tym przypadku oznacza bowiem lepiej dla gospodarki. 

- Perspektywa spowolnienia wzrostu PKB w przyszłym roku i związane z tym wyhamowanie wzrostu wydajności pracy powinny znaleźć odzwierciedlenie w tempie wzrostu płac. Wzrost wydajności plus cel inflacyjny daje 5,4 proc. Takie jest więc prawdopodobnie optymalne tempo wzrostu płac w skali całej gospodarki. Sytuacja, w której płaca minimalna rośnie wyraźnie szybciej, jest czynnikiem oddziałującym w kierunku pogorszenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Co gorsza,  w obliczu trudności firm z przenoszeniem wyższych kosztów pracy na ceny produktów efektem ubocznym nadmiernego wzrostu płac może być hamowanie procesu inwestycyjnego – mówił wówczas Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

120-złotowa podwyżka proponowana przez rząd w ujęciu procentowym to 5,7. W porównaniu z minimum gwarantowanym przez ustawę, a więc wzrostu o 117 zł (5,6 proc.), za którym opowiadali się m.in. eksperci z Konfederacji Lewiatan czy Pracodawcy RP, mówimy więc o różnicy 3 zł. Za wcześnie jednak, by mówić, że „mamy to, co chcieliśmy”.

„Propozycja rządu została przedstawiona Radzie Dialogu Społecznego, na forum której odbędą się w tej sprawie negocjacje. Powinny zakończyć się w ciągu 30 dni. W przypadku uzgodnienia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej zostaną one ogłoszone w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów. W przeciwnym razie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2019 r. zostaną ustalone przez rząd w drodze rozporządzenia” – czytamy w komunikacie resortu pracy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane