Płaca minimalna w Meksyku wzrośnie o 20 proc.

opublikowano: 18-12-2019, 14:26

Meksyk podniesie płacę minimalną o 20 proc. Prezydent Andres Manuel Lopez Obrador chce przeforsować takie rozwiązanie, zwiększając politykę redystrybucji, nawet ryzykując zwiększeniem inflacji i ograniczeniem możliwości obniżenia stóp procentowych.

Płaca minimalna ma zostać podniesiona w przyszłym roku do 123,22 pesos (6,50 USD) dziennie. Chociaż jest to mniej niż najbardziej radykalna propozycja podwyżki płac o 29 proc. omawiana przez szefa krajowej komisji ds. Płacy minimalnej, jest to siedmiokrotność obecnej stopy inflacji, która spadła do 2,85 proc. pod koniec listopada.

Podwyżki płac minimalnych przyspieszyły za prezydentury Lopeza Obradora, który obiecał zwiększyć dochody i dobrobyt najbiedniejszych obywateli, którzy stracili siłę nabywczą z powodu stagnacji wynagrodzeń w wyniku inflacji. W pierwszym roku jego prezydentury płaca została podwyższona o 16 proc. W tym czasie był to największy skok od dwóch dekad.

Według krajowego urzędu statystycznego znanego jako Inegi około 20 proc. meksykańskiej ludności pracującej zarabiało minimalną płacę dzienną w pierwszym kwartale 2019 r. Ale płaca minimalna może wpływać na inne typy kontraktów, które są do niej indeksowane, co czyni ją istotną dla innych sektorów gospodarki.

Rada banku centralnego została podzielona na dwóch ostatnich spotkaniach dotyczących polityki, przy czym większość głosowała za obniżką stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego, podczas gdy dwaj nominaci Lopeza Obradora poparli głębsze złagodzenie polityki pieniężnej, o pół punktu procentowego.

Według powszechnych oczekiwań bank centralny obniży główną stopę procentową o ćwierć punktu do 7,25 proc. na ostatnim tegorocznym posiedzeniu zaplanowanym na najbliższy czwartek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane