Plan nie przekonał graczy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-02-2009, 00:00

Inwestorzy handlujący na amerykańskich giełdach z ogromną dezaprobatą przyjęli informacje o szczegółach planu pomocowego dla sektora finansowego i uchwalenie planu ratunkowego dla gospodarki w Senacie. Ich rozczarowanie uzewnętrzniło się w głębokich spadkach indeksów.

Gracze źle odebrali zapowiedź przeznaczenia nawet 1,5 bln USD na poprawę kondycji banków, a szczególnie ostrzeżenie sekretarza skarbu, że walka z kryzysem będzie długotrwała i obarczona wysokim ryzykiem. Negatywnych nastrojów na parkietach nie zmieniła też pozytywna decyzja Senatu odnośnie nowego zastrzyku środków (838 mld USD) dla pobudzenia gospodarki.

Doniesienia z rynku fatalnie wpłynęły na notowania przedstawicieli sektora finansowego. Mocno zniżkował m.in. kurs akcji Bank of America, tracąc momentami ponad 16 proc. Nieco mniej spadały walory Citigroup i JP Morgan.

Był to też zły dzień dla akcjonariuszy Principal Financial. Pojawiły się spekulacje, że spółka sprzedająca ubezpieczenia na życie ma za mało kapitału i będzie musiała skorzystać z pomocy państwa.

Mocno oberwały sieci supermarketów spożywczych. To następstwo obniżenia przez Citigroup rekomendacji. Także w przypadku papierów Time Warner, największej spółki medialnej na świecie, spadek notowań wymuszony został negatywną oceną inwestycyjną. Tym razem ze strony Sanford C. Bernstein.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu