Plan Obamy uzgodniony, Wall Street idzie w górę

Marek Druś
opublikowano: 12-02-2009, 00:00

Indeksy amerykańskich giełd wzrosły, choć jeszcze na dwie godziny przez końcem handlu znajdowały się w dziennym dołku. Nastroje poprawiła wiadomość o uzgodnieniu przez Izbę Reprezentantów i Senat wspólnego projektu planu Obamy, który może być głosowany jeszcze w tym tygodniu.

Drożały akcje spółek finansowych, których indeks spadł we wtorek 12 proc. Kurs Citigroup wzrósł o 10 proc., Bank of America o 9,5 proc., a JP Morgan o 6 proc. Najmocniej drożejącą spółką wchodzącą w skład SP500 był XL Capital. Zarejestrowana na Bermudach spółka specjalizująca się w ubezpieczaniu biznesu zapowiedziała 10-procentową redukcję zatrudnienia i obniżenie o prawie połowę dywidendy po drugiej z rzędu kwartalnej stracie. Inwestorzy sądzą chyba, że najgorsze ma już za sobą, bo jej kurs wzrósł o 58 proc.

Za to słynny inwestor Jim Rogers musi być w kiepskim nastroju. Poinformował, że nie wierzy w powodzenie planu stymulacji gospodarki i dlatego dokonał transakcji krótkiej sprzedaży akcji amerykańskich blue chipów, m.in. IBM, GE i JP Morgan. Akcje wszystkich jednak wyraźnie wzrosły w środę.

Marek Druś

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy