Płatnicy bez poparcia na Wiejskiej

opublikowano: 16-10-2014, 00:00

Nie wiadomo, czy płatnicy PIT otrzymają więcej czasu na przygotowanie się do obowiązkowego przesyłania e-deklaracji.

Senacka komisja Budżetu i Finansów Publicznych przyjęła w środę bez poprawek ustawę, na podstawie której płatnicy będą przesyłali administracji podatkowej określone informacje i deklaracje wyłącznie drogą elektroniczną. Tym samym pozostawiła bez zmian termin jej wejścia w życie, czyli 1 stycznia 2015 r. Kazimierz Kleina, przewodniczący komisji zastrzegł, że jeżeli data wejścia w życie będzie budziła poważne wątpliwości, jej przesunięcia mogą dokonać senatorowie na posiedzeniu całej izby.

Po wczorajszej dyskusji na ten temat sugerował, aby problem został jeszcze przedyskutowany przez zainteresowane strony. Przewodniczącego nie przekonały w pełni postulaty co do zmiany obowiązywania nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), która wymaga przesyłania e-informacji i e-deklaracji przez płatników już w odniesieniu do dochodów podatników uzyskanych w 2014 r.

Tomasz Lenart z Konfederacji Lewiatan podkreślił, że nowy obowiązek wymaga raportowania ogromnej masy danych, szczególnie sporządzanych przez instytucje finansowe, np. biura maklerskie czy fundusze inwestycyjne. Na przygotowanie systemów informatycznych do nowych wymagań zostało niewiele czasu, na dodatek jeszcze ostatecznie nie uchwalonych. Na ten problem zwróciła też uwagę Hanna Wasilewska-Trenkner, doradca prezesa NBP, była minister finansów.

Stwierdziła, że przedsiębiorcy dokładne obowiązki poznają dopiero z chwilą ogłoszenia noweli. Według niej, jej rozwiązania nie powinny być obligatoryjne dla rozliczeń za 2014 r. Janusz Cichoń, wiceminister finansów, odrzucał te argumenty. Podkreślał, że nowy obowiązek był zapowiadany od dawna, konsultacje nad nowelą rozpoczęto w lutym tego roku. Poza tym od lipca płatnicy mogą testować nową usługę na ministerialnym portalu.

1.10.15

Tego dnia może wejść obowiązek e-deklaracji dla firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane