PLL LOT podniosą kapitały Euro LOT

Cezary Pytlos
16-01-2002, 00:00

Do końca kwietnia PLL LOT powinien dokapitalizować jedną z najważniejszych spółek zależnych — EuroLOT. Emisję akcji wartości 105 mln zł przewoźnik pokryje aportem rzeczowym, przekazując prawa własności samolotów użytkowanych przez EuroLOT.

W Monitorze Sądowym i Gospodarczym z 2 stycznia opublikowano ogłoszenie o rozpoczęciu subskrypcji na akcje serii E spółki EuroLOT. Akcje wartości blisko 105,8 mln zł obejmie w całości LOT, który pokryje emisję aportem rzeczowym w postaci praw własności do ośmiu używanych przez EuroLOT samolotów ATR-72.

Operacja pozwoli EuroLOT realnie myśleć o nowych kredytach. Te zapewne przydadzą się, nawet mimo że — jak zapewnia Leszek Chorzewski, rzecznik LOT — spółka oparła się tegorocznemu kryzysowi na rynku usług lotniczych i zanotowała w 2001 r. „kilkudziesięcioprocentowy wzrost przewozów”.

— Taka operacja poprawi oczywiście standing finansowy spółki — mówi Leszek Chorzewski.

EuroLOT to spółka w 100 proc. zależna od PLL LOT. Świadczy usługi w zakresie przewozów krajowych i regionalnych. Do ich obsługi wykorzystuje osiem samolotów ATR-72 oraz pięć ATR-42. Pierwsza grupa obsługuje trasy krajowe o największym natężeniu ruchu, druga — trasy krajowe o mniejszym ruchu oraz wybrane połączenia zagraniczne.

Decyzję o podwyższeniu kapitału EuroLOT podjęto jeszcze w październiku 2001 r. Kapitał zakładowy spółki wzrośnie z 53 do 158 mln zł. Na wykonanie prawa poboru akcji serii E LOT ma czas do 29 kwietnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PLL LOT podniosą kapitały Euro LOT