PLN ma szanse na umocnienie poniżej 4,17/EUR

DI, PAP
opublikowano: 25-08-2014, 16:34

Poniedziałek był dniem wolnym od pracy w W. Brytanii, a na rynku złotego panowała niewielka zmienność. Kluczowym wydarzeniem we wtorek będzie spotkanie w Mińsku m.in. z udziałem prezydentów Ukrainy i Rosji. W Polsce GUS opublikuje kolejne dane makro za lipiec.

Złoty w najbliższych dniach ma szansę umocnić się i zejść poniżej 4,17 za euro.

"Dziś było bardzo spokojnie, mały ruch. Nie ma Londynu. Brakowało także wydarzeń, które mogłyby mieć wpływ na notowania. Jutro jest spotkanie w Mińsku. Zobaczymy, czy do niego dojdzie, jakie będą komentarze. Rynek się temu przygląda" - powiedział PAP Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas.

We wtorek w Mińsku mają spotkać się prezydenci trzech krajów Unii Celnej: Rosji - Władimir Putin, Białorusi - Alaksandr Łukaszenka i Kazachstanu - Nursułtan Nazarbajew, a także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz przedstawiciele Unii Europejskiej - szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, komisarz ds. handlu Karel De Gucht i komisarz ds. energii Guenther Oettinger. Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że podczas wtorkowego spotkania w Mińsku jego uczestnicy wymienią poglądy na perspektywy uregulowania kryzysu na Ukrainie.

"Jeśli nie dojdzie do zaostrzenia konfliktu Rosja-Ukraina, możliwe jest powolne umocnienie złotego, poniżej 4,17 za euro. Rynek cały czas patrzy na Ukrainę. W dalszej kolejności jest decyzja RPP. Jutrzejsze dane o sprzedaży mogą mieć pewien krótkoterminowy wpływ, ale raczej nie zmienią generalnego obrazu sytuacji. Na razie czekamy na konkrety ze spotkania w Mińsku" - powiedział Koprowski.

"Na poziomie 4,1650 za euro jest mocny +support+. Będzie ciężko złamać ten poziom przed Radą. Na górze mamy 4,20, jakby sentyment mocno się popsuł. Ale +bez stresu+ na rynku aż tak wysoko nie podejdziemy" - dodał.

GUS poda we wtorek dane m.in. o lipcowej sprzedaży detalicznej oraz stopie bezrobocia. Decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 2-3 września.

W poniedziałek rentowności polskich obligacji obniżyły się. W kolejnych dniach dobry sentyment powinien się utrzymać.

"Dziś rentowności spadły - w ślad z rynkami bazowymi, gdzie również obserwowaliśmy spadki. Wszystko to przy małych obrotach i przy małej aktywności inwestorów - z racji tego, że jest święto w Londynie. Nie było też istotnych dla rynku danych makro. Ruch, który obserwowaliśmy to jeszcze efekt Jackson Hole z piątku" - powiedział PAP Marek Kaczor, szef dilerów SPW z PKO BP.

Szef EBC Mario Draghi ocenił w piątek, że europejska gospodarka nadal znajduje się w słabej kondycji, a EBC jest gotów w dalszym ciągu tak kierować polityką monetarną, żeby odpowiadać na gospodarcze wyzwania strefy euro.

"Wydaje się, że w najbliższych dniach wiele się nie zmieni - dobry sentyment powinien się utrzymać. Jeśli chodzi o jutrzejsze dane GUS - musiałyby być zaskakujące, aby wpłynąć na rynek. Najważniejszy był jednak odczyt PKB i deflacja. Na rynku buduje się konsensus, że do cięcia stóp dojdzie w październiku. Dotychczasowe dane nie zaskoczyły gorszym odczytem - innym niż się spodziewał rynek czy RPP, stąd Rada nie jest pod tak dużą presją" - powiedział Kaczor.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane